Dopłaty 2023: Czy z rolnictwa ekologicznego można zrezygnować w dowolnym momencie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty 2023: Czy z rolnictwa ekologicznego można zrezygnować w dowolnym momencie?

23.05.2023autor: Bartłomiej Czekała Maryia Khamiuk

Dopłaty do produkcji ekologicznej są wyższe niż w przypadku produkcji konwencjonalnej, ale wiążą się z wieloma zmianami w gospodarstwie, dlatego nie każdy rolnik chce się poddać konwersji w zakresie wszystkich upraw. Ale czy jest możliwość połączenia wycofania się z produkcji ekologicznej w dowolnym momencie? O to pytali uczestnicy naszego ostatniego webinarium dot. dopłat do ekologii i ekoschematów.

Nowe dopłaty do ekologii i ekoschematy z jednej strony zachęcają rolników do uczestnictwa w tych systemach. Z drugiej jednak wymuszają konkretne zmiany w sposobie gospodarowania i organizacji produkcji rolnej. Finansowo propozycja jest kusząca, ale rolników zastanawia to, czy na wypadek gdyby ten sposób produkcji jednak im nie odpowiadał, to czy mogą się z niego wycofać.

Bierzesz dopłaty ekologiczne, masz zobowiązania 5-letnie

Podczas ostatniego webinarium pt.: "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" jeden z uczestników zapytał naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu o to jak długo w takim systemie rolnictwa ekologicznego certyfikowanym gospodarstwo musi uczestniczyć i czy można zrezygnować z niego w dowolnym momencie?

Doprecyzujmy, że chodzi tutaj o powiązanie tego rolnictwa ekologicznego z dopłatami ekologicznymi i zobowiązaniem wynikającym z uzyskania dopłaty za rolnictwo ekologiczne.

-  Jeśli chodzi o system certyfikowania, możemy w każdej chwili z niego wyjść. Jeżeli nie jesteśmy w interwencji, nie dostajemy płatności dodatkowych z Agencji, możemy po prostu zrezygnować, uznać, że sobie nie dajemy rady. Oczywiście tam jest umowa z jednostką certyfikującą, bo oni są przygotowani, że ten inspektor przyjedzie, więc jak on przyjedzie, to już pewne koszty musimy pokryć. Natomiast jeżeli jesteśmy w interwencji "Rolnictwo ekologiczne" albo tak jak wcześniej się to nazywało "Działania ekologiczne", to zawieramy tzw. zobowiązania. Zobowiązania są pięcioletnie. Jeżeli mam zobowiązania i dotyczy ono gruntów ornych, trwałych użytków zielonych i upraw trwałych, mam zobowiązanie na 1 ha sadu, 5 ha gruntu ornego i 2 hektary łąki, to jpowinienem przez 5 lat to zobowiązanie spełniać, czyli posiadać te grunty i uprawiać je metodą ekologiczną. Posiadać także co roku certyfikat na to, bo jeżeli nie dostanę certyfikatu ponieważ nie spełniłem wymogów, to wtedy płatność będzie mi potrącona - tłumaczył Marek Krysztoforski.

r e k l a m a

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Envato Elements

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Faktury i rachunki – co wystawia rolnik wg kierunków transakcji zbożem?

Minister Telus obiecywał, że za zboże sprzedane na paszę producentom żywca też będzie przysługiwało wsparcie w ramach pomocy zbożowej. W rozporządzeniu ministra tego zabrakło. Podpowiadamy, jakie faktury i rachunki można realizować w obrocie ziarnem.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zmiany w terminie naborów PROW. Sprawdź koniecznie!

W PROW na lata 2014 – 2020, zaszły zmiany w terminach naborów. Przedstawiamy bieżący harmonogram. Sprawdź, koniecznie daty trwających, a także planowanych naborów wniosków.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Kolejna grupa rolników otrzyma dopłaty. Kto może liczyć na nowe wsparcie finansowe?

Kolejna grupa rolników może liczyć na nadzwyczajną pomoc finansową. Tym razem chodzi o hodowców drobiu i producentów jaj, którzy ponieśli starty z tytułu wystąpienia grypy ptaków.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)