Dofinansowanie na zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF, suszą i powodzią. Rusza nabór wniosków!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dofinansowanie na zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF, suszą i powodzią. Rusza nabór wniosków!

28.12.2022autor: Dorota Kolasińska

Dzisiaj rusza kolejny już nabór wniosków o wsparcie dot. „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. To wsparcie dla hodowców świń, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, ale także dla spółek wodnych, które chcą zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią.

W ARiMR od 28 grudnia br. do 24 lutego 2023 r. przyjmowane będą wnioski o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Z pieniędzy mogą skorzystać hodowcy trzody chlewnej i spółki wodne, które zdecydują się na zakup urządzeń, które będą chroniły gospodarstwa przed zalaniem lub suszą. 

Jakie warunki wsparcia? 

Z warunków, które podaje Agencja wynika, że o pomoc dla hodowców trzody, mogą się ubiegać rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą co najmniej 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się ASF.

Pomoc w wysokości do 100 tys. zł w formie refundacji do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji mogą otrzymać m.in. na:

  • utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej;
  • wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji;
  • budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń;
  • zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem;
  • przebudowę czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach;
  • wykonanie ogrodzenia chlewni.  
r e k l a m a

Zapobieganie zalaniu lub suszy w gospodarstwach 

Drugą grupą beneficjentów, którzy mogą z pomocy skorzystać są spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników. 

W ramach tego działania można otrzymać nawet 1 mln zł. Z tych pieniędzy można przeprowadzić takie inwestycje jak:

  • zakup sprzętu do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny,
  • wykonanie robót na urządzeniach melioracji wodnych w celu zabezpieczeniu gospodarstw przed skutkami suszy lub powodzi, np. remont rowu melioracyjnego, budowa progu piętrzącego, prace na sieciach drenarskich.

Limit dofinansowania podobnie jak w przypadku ochrony gospodarstwa przed ASF wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

Gdzie złożyć wniosek?


Wnioski na odbywa działania przyjmują regionalne oddziały ARiMR:
  • osobiście
  • przez upoważnioną osobę,
  • przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej,
  • w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP.
oprac. dkol na podst. ARiMR
Fot. archiwum
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Poniosłeś straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF? Złóż wniosek o wsparcie!

O wsparcie na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub afrykańskiego pomoru świń. Kwota pomocy to nawet 300 tysięcy złotych. Znamy szczegóły!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rusza wsparcie finansowe na operacje „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze nawadniania

Od 31 stycznia 2023 roku, będzie możliwość składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze nawadniania. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać wsparcie z ARiMR?

czytaj więcej
Aktualności

Aplikacja IRZ Plus nadal nie działa. Jak zgłosić zdarzenie?

Zgodnie z komunikatem Agencji, która przeprowadza modernizację systemu IRZ Plus, nowa aplikacja powinna być dostępna dla rolników od 9.01.2023 (poniedziałek), od godziny 6.00. Niestety z informacji, które płyną do naszej redakcji aplikacja nadal nie działa, a hodowcy nie mają jak dokonać pilnych zgłoszeń. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)