Aplikacja IRZ Plus nadal nie działa. Jak zgłosić zdarzenie?
Zgodnie z komunikatem Agencji, która przeprowadza modernizację systemu IRZ Plus, nowa aplikacja powinna być dostępna dla rolników od 9.01.2023 (poniedziałek), od godziny 6.00. Niestety z informacji, które płyną do naszej redakcji aplikacja nadal nie działa, a hodowcy nie mają jak dokonać pilnych zgłoszeń.
W związku z wejściem w życie ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz licznych zmianach, ARiMR podjęła decyzję o modernizacji systemu IRZplus, tworząc aplikację IRZplus. O zmianach w ustawie pisaliśmy kilka dni temu.
Wówczas ARiMR informowała, że przerwa potrwa od 4.01 do 9.01. Czas miał być poświęcony na przeprowadzenie niezbędnych prac administracyjnych.
- Wprowadzenie nowej ustawy podyktowane jest dostosowaniem polskiego porządku prawnego do nowych przepisów Unii Europejskiej w tym zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt jako istotnego ogniwa zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Gromadzone w komputerowej bazie danych szczegółowe informacje dotyczących całego pogłowia utrzymywanych zwierząt najważniejszych gatunków zwierząt gospodarskich, będą wykorzystane w pracach nad poprawą warunków utrzymywania tych zwierząt w skali całego kraju i kształtowania polityki w zakresie produkcji zwierzęcej - czytamy na stronie ARiMR.
Czasu na modernizację nie starczyło
Niestety, jak łatwo zauważyć - aplikacja IRZplus nie działa, a na stronie ARiMR pojawił się nowy komunikat pt.: "Problem z aplikacją IRZplus".Tak od rana wygląda #IRZ po zapowiadanych zmianach 🫢
— Agraves (@AgravesOnLine) January 9, 2023
"Wszystkie prawa zastrzeżone" 😜@karolmazur85 @Intagra1 @grupy_bizon @PolPigPL @PolskiSwin @farmer_pl @topagrar_PL @TPRolniczy @hodujzglowa @AgropolskaPL pic.twitter.com/xlJyWMp329
- W dniu dzisiejszym wdrożono nową aplikację IRZplus. Zidentyfikowano błędy uniemożliwiające prawidłowe działanie aplikacji. Trwają prace zmierzające do usunięcia problemów. Poinformujemy o wdrożeniu poprawek w kolejnym komunikacie. Za utrudnienia przepraszamy - czytamy na stronie ARiMR.
Problem z aplikacją IRZplus
Rolnicy zachęcani na każdym kroku do cyfryzacji gospodarstwa, chętnie korzystają z narzędzi, które usprawniają pracę. Tym razem sytuacja z niedziałającą aplikacją IRZplus jest dużym utrudnieniem gdyż hodowcy nie mogą zgłosić żadnego zdarzenia - padnięcia, sprzedaży, przemieszenia, urodzenia, zgubienia kolczyka. A informacji kiedy aplikacja zadziała na razie nie ma.
Żarty żartami
Rolnicy komentują w sieci niedziałającą aplikację, jako "nic nowego", "można było się tego spodziewać", "współczuje hodowcom świń w strefach ASF".
Jeden z internautów podszedł do nowej aplikacji IRZplus z dużym poczuciem humoru, mimo, że nie udało się dokonać zgłoszenia, gdyż po chwili aplikacja przestała działać.
Rano działało opornie, teraz nie działa wcale. A zmiana sprzedaży na "WYBYCIE" to prawdziwe mistrzostwo.- Dzień dobry sprzedałem krowę chciałem to zgłosić.- Wybył Pan.- Nigdzie nie wybyłem, sprzedałem.- Czyli Pan wybył. Krowa została wybyta, nastąpiło wybycie.
AKTUALIZACJA godz. 16.00 (9.01.23)
Tuż przed godziną 16.00 otrzymaliśmy informację od rzecznika prasowego ARiMR.
AKTUALIZACJA godz. 11.00 (10.01.23)
Na stronie ARiMR pojawił się kolejny komunikat w sprawie aplikacji IRZplus. Tym razem dotyczy hodowców świń, którzy próbują dokonać zgłoszeń w systemie.
- Uprzejmie informujemy, że w dniu dzisiejszym (10.01.2023) występują problemy w zakresie mikroserwisu dla zwierząt znakowanych grupowo (świń). Trwają prace nad usunięciem awarii - informuje ARIMR.
Właśnie tak działa nowy #IRZ po 5 dniowej przerwie. Nie dość że krówki z logowania zniknęły to jeszcze od 5 dni nie mogę zgłosić przemieszczenia świń ! @MRiRW_GOV_PL @Kowalczyk_H @JKowalski_posel @k_cieciora @chlopzmazur78 @MaleckiJerzy @PRolnikow @topagrar_PL @Swiat_Rolnika pic.twitter.com/gMf3Fo289F
— Jarosław Deneka (@JarekDen) January 10, 2023
AKTUALIZACJA godz. 11.00 (12.04.23)
Niestety, jak informują rolnicy system nadal nie działa prawidłowo, niektóre funkcje zniknęły, w zamian pojawiły się dodatkowe, a od rolników wymagana jest stale informacja o wielkości gospodarstwa.Na FB ARiMR 12 stycznia br. pojawił się komunikat o poniższej treści:
Z przykrością informujemy, że aplikacja IRZplus nie działa prawidłowo. Eksperci z firmy zewnętrznej, wprowadzającej zmiany w tej aplikacji, prowadzą prace nad przywróceniem jej poprawnego działania.
Za utrudnienia przepraszamy.
Składajcie zgłoszenia w placówkach!
Jak wynika, z przepisów, które podaje ARiMR zgłoszeń można dokonać poprzez formularz i w placówce. Lepiej to zrobić, bo inaczej hodowcy grożą sankcje, za niedotrzymanie terminu!
Rolnic się niepokoją, że będą karani, w sytuacji kiedy nie uda się w terminie dokonać zgłoszenia.
Panie Ministrze @Kowalczyk_H pytanie dodatkowe w związku z niedziałającym #IRZplus, czy rolnicy będą karani za nieterminowe zgłoszenia z nie swojej winy? Czy jak zawsze robicie burdel, a później karzecie rolników?@topagrar_PL @TPRolniczy @Swiat_Rolnika @farmer_pl
— Michał Zarzecki 🍀🇵🇱 (@michal_zarzecki) January 12, 2023
Formy składania dokumentów IRZ
Posiadacze zwierząt mają następujące możliwości składania dokumentów do komputerowej bazy danych IRZ :
- za pomocą Aplikacji IRZplus (która szwankuje)
- za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji dostępnych pod linkiem https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat.
- w sytuacjach wyjątkowych, niewynikających z przyczyn leżących po stronie hodowcy - za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-PUAP lub e-mail z dokumentem podpisywanym przez nadawcę podpisem elektronicznym) w sposób umożliwiający potwierdzenie tożsamości odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację oraz autentyczność tych zgłoszeń, wniosków i informacji.
W informacji przekazywanej do ARiMR należy wpisać zakres danych zgłoszeń dotyczących zdarzeń zwierzęcych do komputerowej bazy danych.
Lista adresów e-PUAP https://www.gov.pl/web/arimr/uslugi-arimr-na-e-puap
Lista adresów e-mail https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe
AKTUALIZACJA 13.01.2023
Rolnicy obawiają się kar, które może wygenerować system za spóźnienie w zgłoszeniu zdarzenia. W związku z tym Zespół ds. wołowiny Porozumienia Rolniczego zwróci się do ministra Kowalczyka o to, aby rolników nie karać, za to, że nie udało się dokonać zgłoszenia przez szwankujący system.
Zespół ds. wołowiny Porozumienia Rolniczego zwróci się z wnioskiem do Premiera @Kowalczyk_H i @MRiRW_GOV_PL o niekaranie rolników, którym nie udało się dokonać zgłoszeń do @ARiMR_GOV_PL w czasie prac nad zmianą IRZ i ograniczonym dostępem do systemu.@WierzbickiJerzy @PRolnikow pic.twitter.com/ghNDqPK4GF
— jacekzarzecki (@jacekzarzecki) January 13, 2023
dkol
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy