Dobrostan zwierząt: rolnicy złożyli 4,4 tys. wniosków więcej!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dobrostan zwierząt: rolnicy złożyli 4,4 tys. wniosków więcej!

06.12.2021autor: Dorota Kolasińska

Z danych ARiMR przekazanych naszej redakcji wynika, że rośnie liczba gospodarstw zainteresowanych wsparciem finansowym w ramach działania „Dobrostan zwierząt”. Który wariant cieszył się największym zainteresowaniem i ile pieniędzy otrzymają rolnicy?

Okazuje się, że coraz więcej gospodarstw zajmujących się chowem i hodowlą zwierząt gospodarskich, mimo zmian w wymaganiach niektórych wariantów, jest uprawniona do otrzymania dopłaty dobrostanowej, o którą rolnicy już drugi raz mogli się ubiegać składając wnioski w ramach płatności bezpośrednich. Gospodarstwa często spełniają wymagania np. dot. wypasu, utrzymania w oborze wolnostanowiskowej z wybiegiem czy zwiększonej powierzchni na zwierzę, a inwestycje nie były konieczne. W tym roku po raz pierwszy o pomoc mogli się ubiegać hodowcy owiec.

Rolnicy, którzy kwalifikują się do wsparcia i w poprzedniej kampanii otrzymali dopłatę dobrostanową cenią sobie dodatkowe środki. U jednego z naszych czytelników skorzystanie ze wsparcia wiązało się np. ze zmniejszeniem liczby utrzymywanych DJP w oborze wolnostanowiskowej i ogrodzeniu wybiegu za oborą, z którego krowy korzystają cały rok. Inwestycja rzędu 5 tysięcy zł zwróciła się w pierwszym roku otrzymania dopłaty. Nie zawsze uzyskanie dodatkowych środków musi wiązać się z dużymi inwestycjami.

Jednak w niektórych gospodarstwach dostosowanie do wymogów może być kosztowne np. ogrodzenie pastwiska czy rezygnacja z jarzm dla loch lub systemu uwięziowego dla bydła. Dlatego wiele organizacji reprezentujących hodowców apeluje do resortu rolnictwa o rozważenie wprowadzenia dofinansowań dla gospodarstw, aby te otrzymały wsparcie na dostosowanie się do nowych wymogów. Często luźnych środków w gospodarstwie brak, co jest powodem rezygnacji z możliwości ubiegania się o dodatkową płatność, a nie z braku chęci brania udziału w tym programie i skorzystania z dodatkowych środków.

Ile można uzyskać w ramach programu poprawy dobrostanu?

Dobrostan świń:


1.1 Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach stawka płatności – 301 zł/lochę rocznie

1.2. Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach – stawka płatności – 24 zł/tucznika

1.3. Dobrostan loch – dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) – stawka płatności – 612 zł/lochę rocznie

1.4. Dobrostan tuczników – dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) – stawka płatności – 33 zł/tucznika

Warianty 1.3. i 1.4. nie będą wdrożone w 2021 r. ze względu na występowanie w Polsce ASF.

Dobrostan krów:

2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas – stawka płatności – 185 zł/krowę mleczną rocznie

2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach – stawka płatności – 595 zł/krowę mleczną rocznie

Płatność dobrostanowa przyznawana jest w wysokości:

1) 100% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 1 sztuki do 100 sztuki;

2) 75% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 101 sztuki do 150 sztuki;

3) 50% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej powyżej 150 sztuki.

2.3. Dobrostan krów mamek – stawka płatności – 329 zł/krowę mamkę rocznie

Dobrostan owiec:

3.1. Dobrostan owiec – zwiększona powierzchnia w pomieszczeniach Stawka płatności – 133 zł za sztukę samicy w wieku co najmniej 12 m-cy

O ile wzrosła liczba złożonych wniosków?

 

nazwa pakietu/wariantu w ramach działania „Dobrostan zwierząt”

2020

2021

Pakiet 1. Dobrostan świń

2 490

2 538

Wariant 1.1. Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach

2 452

2 501

Wariant 1.2. Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach

2 102

2 133

Pakiet 2. Dobrostan krów

41 810

45 253

Wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas

34 882

37 487

Wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach

3 664

4 130

Wariant 2.3. Dobrostan krów mamek

4 702

5 300

Wariant 3.1. Dobrostan owiec – zwiększona powierzchnia w budynkach

0

1 209

 

Agencja podaje, że rolnicy ubiegający się o płatność w ramach działania mogli skorzystać z więcej niż z jednego wariantu i jednego pakietu.

- Porównując tegoroczną kampanię z poprzednią, można stwierdzić, że w obecnej zostało złożonych o ponad 4,4 tys. wniosków więcej. Szczególny wzrost odnotowano w zakresie wariantu 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas (o ponad 2,6 tys. wniosków). W kampanii 2021 po raz pierwszy można się też było ubiegać o wsparcie w ramach wariantu 3.1. Dobrostan owiec – komentuje działanie rzecznik prasowy ARiMR.

dkol

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Szykują się ogromne zmiany w transporcie zwierząt - skrócenie czasu i wyższa kontrola!

Parlament Europejski powołał komisję śledczą ds. ochrony zwierząt podczas transportu, aby ocenić sytuację w całej Europie po przegłosowaniu rezolucji wzywającej do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów w tym zakresie. W grudniu 2021 roku komisja przyjęła sprawozdanie końcowe, nad którym cały Parlament zagłosuje pod koniec stycznia.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2021: trzy powody braku pieniędzy na koncie

Około 90 tys. rolników nadal zagląda na konta bankowe, a tam nadal nie ma zaliczek dopłat bezpośrednich. Sytuacja dość stresująca, bo firmy nawozowe pospieszają z zakupem nawozów wiosennych. Jakie są powody braku środków na koncie?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2021: ilu rolników nie otrzymało zaliczek?

Nadal wielu rolników nie otrzymało jeszcze zaliczek dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach PROW. Ile osób jeszcze czeka? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)