Bruksela wstrzymała pieniądze na dopłaty do zbóż. Minister Telus uspokaja rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bruksela wstrzymała pieniądze na dopłaty do zbóż. Minister Telus uspokaja rolników

12.05.2023autor: Kamila Szałaj

Wszystko wydawało się dogadane, a tymczasem niespodzianka. Komisja Europejska nie wydała dziś zgody na przekazanie 100 mln euro pomocy rolnikom z pięciu krajów przyfrontowych, w tym Polski. Minister rolnictwa Robert Telus zapewnił jednak, że nawet gdyby pieniądze z UE nie wpłynęły, to rząd będzie wypłaty pomocy dla rolników realizował.

Komisja Europejska wstrzymała decyzję o przyznaniu dopłat do zbóż i innej pomocy

Dziś miała zapaść decyzja KE ws. unijnych pieniędzy dla rolników poszkodowanych przez import zbóż z Ukrainy. Chodzi o 100 mln euro, z czego do polskich rolników miało trafić 40 mln euro. Ale w związku z tym, że Słowacja i Węgry nie cofnęły zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy, KE odroczyła decyzję o przyznaniu pomocy.

Poza tym wsparcie to kwestionują ministrowie rolnictwa 12 krajów (Francji, Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Niemiec, Grecji, Irlandii, Luksemburga, Holandii i Słowenii). Wystosowali list do KE, w którym skrytykowali Brukselę za decyzje dotyczące pomocy pięciu krajom poszkodowanym przez nadmiar zboża z Ukrainy. 

Minister uspokaja rolników: Będą obiecane dopłaty do zbóż, nawozów i paliwa

W związku z powyższym minister rolnictwa Robert Telus zorganizował dziś spotkanie online z ministrami rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.

- Słowacja anulowała dziś swoje ograniczenia ws. importu produktów rolnych z Ukrainy. Węgry też mają znieść swoje zakazy. Więc to dobra informacja dla Komisji Europejskiej, która przesunęła termin decyzji o środkach dla naszych krajów, ponieważ niektóre kraje nie zdjęły swoich jednostronnych obostrzeń – zaznaczył Telus. 

Szef resortu rolnictwa uspokoił jednocześnie rolników, by nie martwili się, że otrzymają niższe dopłaty. Przekonywał, nawet gdyby pieniądze z UE nie wpłynęły, „poradzimy sobie bez nich”.

- Nasze wszystkie obietnice, które złożyliśmy rolnikom, wprowadzamy. będziemy realizować mimo tych chwilowych nieporozumień z Komisją Europejską – zapowiedział Telus.

r e k l a m a

Wspólny list do wszystkich krajów UE ws. kryzysu zbożowego

Minister Telus poinformował też, że wraz z państwami przyfrontowymi wystąpi do wszystkich krajów Unii Europejskiej z pismem, w którym wyjaśni, jaka jest rzeczywista sytuacja na rynkach tych państw. 

- Mamy wrażenie, że kraje nie do końca wiedzą, co się u nas dzieje. Dlatego chcemy wystosować takie pismo do wszystkich członków Unii Europejskiej z opisem sytuacji, jaka jest z naszych państwach – zaznaczył Telus.

Zboże z Ukrainy może nadal trafiać do Polski

Robert Telus wyjaśnił, że w piśmie koalicji krajów przyfrontowych zwróci uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim poruszona zostanie kwestia tego, że unijny zakaz importu nie obejmuje towarów sprowadzanych z Ukrainy w oparciu o umowy podpisane przed wejściem w życie tego rozporządzenia, czyli przed 2 maja 2023 r.

- To jest niebezpieczna sprawa, bo niektóre firmy będą mogły to wykorzystywać i na przykład antydatować umowy, by wprowadzić na rynki naszych krajów swoje produkty – zaznaczył Telus.

W liście kraje chcą także zaapelować o solidarność europejską i o przedłużenie termin obowiązywania zakazu wwozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do końca roku. Obecny zakaz wygasa 5 czerwca 2023 roku. 

Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry będą też apelować o jak najszybsze podjęcie decyzji w sprawie uruchomienia pomocy dla rolników.  

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Afera zbożowa. Kobosko: Rząd wykonuje wiele fikcyjnych ruchów

W połowie kwietnia posłowie Polski 2050 złożyli wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w resorcie rolnictwa. Celem ma być sprawdzenie, co wydarzyło się z transportem zboża z Ukrainy. Poruszono również problem bezpieczeństwa żywnościowego, przede wszystkim w odniesieniu do wykrycia wysokiego stężenia substancji szkodliwych w ukraińskim zbożu m.in. na Węgrzech i Słowacji.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Wyższe stawki dopłat do zbóż! Wydłużono nabór wniosków i zwiększono limit dla większych gospodarstw!

Będą wyższe stawki dopłat dla producentów pszenicy i kukurydzy, a limit powierzchni, do której można ubiegać się o pomoc rośnie z 50 do 300 ha. Ale to nie jedyne zmiany jakie przygotował rząd.   

czytaj więcej
Aktualności

Protest polskich rolników w Brukseli. „Robią z nami, co chcą, tak nie może być”

Izby rolnicze z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Węgier jadą do Brukseli, żeby zaprotestować przeciwko zniesieniu ceł na zboża i inne produkty rolne importowane z Ukrainy oraz wstrzymaniu wypłaty 100 mln euro pomocy dla rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)