Ardanowski i Maląg zachęcają do pracy w rolnictwie. "Pomagajmy sobie wzajemnie"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ardanowski i Maląg zachęcają do pracy w rolnictwie. "Pomagajmy sobie wzajemnie"

22.05.2020autor: Kamila Szałaj

Ministrowie rolnictwa i pracy zaapelowali do Polaków o pomoc rolnikom przy zbiorach. - Jeden drugiego brzemiona noście. Dlatego pomagajmy sobie wzajemnie – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski, powołując się na słowa św. Jana Pawła II.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że przyjazd pracowników sezonowych z zagranicy jest utrudniony. A bez nich bardzo ciężko będzie zebrać plony, zwłaszcza owoce i warzywa. Co roku do polskich gospodarstw przyjeżdżało ok. 150 tys. Ukraińców, w tym roku będzie ich dużo mniej. Dlatego szefowie resortów: rodziny i pracy oraz  rolnictwa zachęcają Polaków, by pomogli polskim rolnikom przy zbiorach.

- To jest element solidarności z rolnikami, to jest również element zebrania tych plonów, które Opatrzność nam dała. Ale to też zapobieganie niedoborom żywności, szczególnie tej najwartościowszej np. owoców oraz zwyżkom cen w sklepach – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Zachęcając rodaków do pracy, szef resortu rolnictwa powołał się na słowa św. Jana Pawła II.

- Papież zostawił nam przesłanie: Jeden drugiego brzemiona noście. Dlatego  pomagajmy sobie wzajemnie. Czas epidemii powinien skłaniać nas do myślenia wspólnotowego – zaapelował minister.

r e k l a m a

Stawki w rolnictwie atrakcyjne

Dodał, że polska wieś takiej pomocy oczekuje, a ci, którzy nie mają pracy, na wsi mogą dorobić. 

- Stawki w rolnictwie zaczynają być bardzo atrakcyjne – zachęcał minister.

Z kolei Marlena Maląg, minister rodziny i pracy zapewniła, że urzędy pracy i agencje pracy będą wspierać rolników w zatrudnianiu pracowników. Poinformowała, że na koniec kwietnia stopa bezrobocia wynosiła 5,7 proc., a bezrobotnych jest 960 tys. osób.

– Część z tych osób posiada prawo do zasiłku, ale część, ok. 600 tys., jest bez tego prawa – podkreśliła minister Maląg i dodała, że  na terenie Polski jest 340 Powiatowych Urzędów Pracy.

- W nich zatrudnionych jest około 4,1 tys. pośredników pracy. Są to ludzie gotowi, aby nieść wszelką pomoc i umożliwić rolnikom pozyskanie rąk do pracy – powiedziała Maląg.

Ministrowie zapewnili, że ich priorytetem jest to, aby plony nie zostały zmarnowane.

ksz

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Minister apeluje do nauczycieli, by poszli pracować w pole

Rozpoczynają się zbiory owoców. Epidemia koronawirusa spowodowała, że w Polsce zabrakło rąk do pracy. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował więc m.in. do nauczycieli, by wspomogli rolników i… poszli pracować w pole.

czytaj więcej
Aktualności

Kancelaria Prezydenta RP rozważa zmianę ustawy o emeryturach i rentach rolniczych

Jak informuje KRIR, w związku z wystosowanym pismem do Kancelarii Prezydenta dotyczącym konieczności zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników poprzez zniesienie wymogu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej jako warunku przejścia na emeryturę, Kancelaria odpowiedziała, że zajmuje się obecnie szczegółową analizą tej koncepcji. 

czytaj więcej
Aktualności

Wojsko pomoże w badaniu pracowników sezonowych. Na wsiach powstaną centra testów COVID-19

- Testy na koronawirusa dla pracowników sezonowych są obowiązkowe, a koszty ich wykonania muszą pokryć sami rolnicy. W regionach o największej koncentracji pracowników sezonowych powstaną specjalne centra poboru wymazów, wspomagane przez wojsko – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)