Wojsko pomoże w badaniu pracowników sezonowych. Na wsiach powstaną centra testów COVID-19
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojsko pomoże w badaniu pracowników sezonowych. Na wsiach powstaną centra testów COVID-19

21.05.2020autor: Kamila Szałaj

- Testy na koronawirusa dla pracowników sezonowych są obowiązkowe, a koszty ich wykonania muszą pokryć sami rolnicy. W regionach o największej koncentracji pracowników sezonowych powstaną specjalne centra poboru wymazów, wspomagane przez wojsko – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że rząd wprowadził istotne ułatwienia dla pracowników zza wschodniej granicy. Najważniejszą kwestią jest umożliwienie cudzoziemcom wykonywania pracy podczas kwarantanny już od pierwszego dnia pobytu. 

- To jest wyjątkowe rozwiązanie, które występuje jedynie w rolnictwie. W innych branżach go nie ma - zaznaczył szef resortu rolnictwa. I dodał, że pracownicy mogą także od pierwszego dnia pobytu zbierać plony -  owoce lub warzywa.

- Koronawirus nie przenosi się przez żywność, więc konsumenci nie mają czego się obawiać – zapewnił Ardanowski.


Rolników stać na opłacenie badań


Minister poinformował, że pracowników sezonowych trzeba obligatoryjnie poddać testom na koronawirusa. Rozwiał w ten sposób wątpliwości sporej grupy gospodarzy, którzy traktowali wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie jako zalecenia, a nie obowiązek. Koszty tych badań pokryją rolnicy. Z wyliczeń Krajowej Rady Izb Rolniczych wynika, że za jeden test trzeba zapłacić ponad 500 zł. 

- Testy muszą być wykonywane! Jest to niezbędne do ustalenia stanu zdrowia tych osób – powiedział minister.

Ardanowski odniósł się także do apeli organizacji sadowników i rolników o zwolnienie z kosztów testów. Według niego jest to wyolbrzymiany problem, bo rolników stać na opłacenie badań.

- Przecież pracownicy, zbierając plony, również dostarczają rolnikom dochodów. Więc rolnicy muszą za te testy zapłacić. To jest sprawa absolutnie oczywista. Niestety, nie możemy ze środków publicznych wykonywać testów cudzoziemcom – wyjaśnił minister. 

Dodał jednak, że podjął starania, by znaleźć środki na wsparcie finansowe dla już wykonanych i opłaconych testów dla tych rolników, którzy mają problemy finansowe.
r e k l a m a


W wykonywaniu testów pomoże… wojsko

Minister, zapytany przez nas, jak ma wyglądać pobieranie wymazów do testów poinformował, że w ciągu kilku dni pojawią się nowe wytyczne w tej kwestii.

- Zrobimy to w ten sposób: w tych powiatach, gdzie jest duża koncentracja upraw owoców, będą utworzone centra poboru wymazu, wspomagane przez wojsko. Tam pracownicy zostaną przebadani w określonym czasie, bez konieczności przemieszczania się. Rolnicy będą też mogli skorzystać z usług firm komercyjnych, które przyjadą na miejsce do gospodarstwa i wykonają testy. Co do testów – to rolnik decyduje, jakie chce wykonać – czy komercyjne czy szpitalne – powiedział Ardanowski.

Zaznaczył ponadto, że minister zdrowia Łukasz Szumowski zgodził się, by rolnicy przywozili pracowników do stacjonarnych punktów poboru wymazu, po godzinach pracy tych placówek. Tam, po uprzednim umówieniu się, będzie można wykonać testy. Punkty zlokalizowane są głównie przy szpitalach. 

Minister zaznaczył także, że wykonywanie ponownego testu siódmego dnia w celu skrócenia kwarantanny jest zbędne, o ile pracownik nie musi się przemieszczać poza gospodarstwo i pole. 

Ocenił, że wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące pracowników sezonowych z zagranicy są bardzo rozsądne i konstruktywne. 

W Polsce do pracy w rolnictwie co roku przyjeżdża 150 tys. cudzoziemców, głównie Ukraińców. 

ksz
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Brakuje paszy dla bydła? Wojsko sprzedaje trawę na pniu!

To coś nowego w ofercie przetargowej Agencji Mienia Wojskowego. Oddział Regionalny AMW we Wrocławiu, ogłosiła przetarg na… trawę na pniu. Chodzi o dziesiątki hektarów – zobacz, czy to oferta dla Ciebie!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wojsko sprzedaje znów sprzęt rolniczy - kolejne przyczepy do wzięcia!

Wojsko organizuje kolejny przetarg na używane old-schoolowe przyczepy. Może je kupić każdy, a niektóre oferty są korzystne, sprawdź co wystawia OR AMW w Gdyni!

czytaj więcej
Bydło mleczne

Zapas paszy do końca roku?

Nie wszyscy rolnicy mogą pochwalić się takim zapasem paszy objętościowej, jak Dominik Uczciwek z woj. łódzkiego i Konrad Krupiński z woj. warmińsko-mazurskiego. Nie jest to jednak kwestia ubiegłorocznej dobrej pogody, ani szczęścia, tylko ciekawych pomysłów na walkę z suszą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)