- Co znalazło się w nowym Prawie wodnym?
- Co, gdy brakuje wody?
- Zanieczyszczenia wód azotanami.
- Na co liczyli rolnicy w związku z Prawem wodnym?
Remedium na te problemy ma być wprowadzone Prawo wodne. W związku z tym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zmieniają się obowiązki rolnika. Ośrodki Doradztwa Rolniczego zapoznają producentów rolnych z nową ustawą. Opolski ODR od września prowadzi cykl szkoleń w tym zakresie. Do czerwca 2024 roku ma być poprowadzone aż 47 szkoleń, które obejmie 1400 rolników.
Rolnicy mieli nadzieję, że nowe Prawo wodne pomoże
w lepszej ściągalności składek na spółki wodne, czy też w lepszym ich finansowaniu. Do stycznia 2023 roku wypłacono
53,8 mld złotych, co stanowi dwie trzecie z przeznaczonego na Program wody 80 mld złotych. Płatności na rzecz beneficjentów mogą być realizowane do końca 2025 roku, a wsparcie otrzymało blisko 1,3 uczestników programu.
Zobacz także: Budowa zbiornika wodnego do 1000 m2 bez pozwoleniaMieliśmy okazję uczestniczyć w 45. walnym zgromadzeniu członków miejsko-gminnej spółki wodnej w Byczynie.
Zarząd spółki po czterech latach działalności dostał absolutorium i został wybrany na kolejną kadencję.
Co znalazło się w nowym Prawie wodnym?
- Z Prawa wodnego zostały odsunięte melioracje podstawowe, szczegółowe, a generalnie mówimy dzisiaj o melioracjach wodnych, ale to są bardzo aktualne tematy, jeżeli chodzi o cieki czy rowy melioracyjne, które obok gospodarstw płyną. Także Prawo wodne w tym aspekcie, a także Prawo wodne w aspekcie nowego systemu informacyjnego gospodarowania wodami, czyli mapy ryzyka powodziowego, plany przeciwdziałania skutkom suszy, to są te nowe zagadnienia, które w tym nowym Prawie wodnym się znalazły — mówi prof. Mirosław Wiatkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Podczas szkolenia rozmawiano też o zarządzaniu zasobami wodnymi, o stanie obecnej gospodarki wodnej prowadzonej w Polsce, o zagrożeniu powodziowym oraz przeciwdziałaniu zjawisku suszy.
Co, gdy wody brakuje?
- Warto tutaj wspomnieć o momencie kiedy to brakuje wody. Rolnicy muszą się zatroszczyć o odpowiednią jakoś i ilość wody, aby gospodarstwo odpowiednio funkcjonowało. Dzisiaj mamy możliwości otrzymania dopłat na różne innowacyjne działania w obrębie gospodarstw rolnych, czy związków oraz spółek wodnych. Można pozyskać środki na nowoczesne technologie dotyczące wykorzystania wody w rolnictwie - mówił Leszek Ciemniak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu.
Co z zanieczyszczeniem wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych? A także, na co liczyli rolnicy w związku z Prawem wodnym? Obejrzyj nasz film!dr Mariusz Drożdż