Protest w Szczecinie – ciągniki nie mieszczą się na Wałach Chrobrego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest w Szczecinie – ciągniki nie mieszczą się na Wałach Chrobrego

03.04.2023autor: Dorota Kolasińska

Rolnicy z Drawna, Krzęcic i Choszczna ciągnikami zebrali się już o 7.00 w Reczu, inni rolnicy z Pełczyc z kolei ruszyli samodzielnie w kierunku stolicy woj. zachodniopomorskiego. Uczestnicy protestu ciągnikami udali się do Szczecina i ustawili pojazdy na Wałach Chrobrego. Protest się zaostrza. 

Rolnicy z woj. zachodniopomorskiego nie dają za wygraną. Na Wały Chrobrego w Szczecinie (długości 500 m) dotarło 30 kolejnych ciągników, reszta rolników dojechała z samochodami. Na wałach zrobiło się tłoczno i głośno. W Szczecinie było dzisiaj około 230 ciągników. 

Warto zaznaczyć, że to nie jednorazowy wyjazd rolników, ale ciągła akcja protestacyjna, która ma potrwać nawet miesiąc. Rolnicy są już w Szczecinie od 23 marca br., gdzie rozbili zielone miasteczko. Rolnicy rozdają mieszkańcom Szczecina owoce i warzywa, próbują tłumaczyć dlaczego są w centrum miasta i utrudniają ruch. Wyjaśniają sytuację dotyczącą rynku warzyw i ogromnych marż narzucanych przez markety chociażby na ziemniaki. Wielu mieszkańców Szczecina popiera akcję protestacyjną. Sytuacja w rolnictwie się pogarsza m.in. na rynku zbóż, drobiu, mleka oraz warzyw i owoców. Za stan polskiego rolnictwa według nich odpowiedzialna jest UE oraz polski rząd, który nie realizuje postulatów rolników. 

r e k l a m a
23 marca br. rolnicy z woj. zachodniopomorskiego wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego apel, który miał być przekazany przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. 

- Rolnicy zgromadzeni w Szczecinie na akcji protestacyjnej manifestują swój sprzeciw wobec szybko pogarszającej się sytuacji ekonomicznej rodzinnych gospodarstw towarowych. Sytuacja w jakiej znalazły się nasze gospodarstwa jest efektem aktualnej polityki Unii Europejskiej i polskiego rządu - podkreślili rolnicy. Wymienili szereg problemów które dotykają polskie gospodarstwa, tych związanych z kryzysem na rynku zbóż, ale również zmian, które wdraża Zielony Ład. Zaznaczyli, że oczekują szybkich i zdecydowanych działań chroniących egzystencję rodzinnych gospodarstw towarowych, które pełnią ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i suwerenności żywnościowej społeczeństwa.


Organizatorami protestu rolników w Szczecinie jest Zachodniopomorska Rada Wojewódzka NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Szczecinie. Ponadto rolnikom wsparcia udziela Zachodniopomorska Izba Rolnicza.


 

Postulaty rolników z NSZZ Solidarność RI

Postulaty rolników nie zmieniają się, gdyż sytuacja na rynku zbóż nadal nie jest opanowana, a do Polski wjeżdża zboże, rzepak i kukurydza z Ukrainy w dużych ilościach. W poprzednich protestach rolnicy domagali się: 

1. Wstrzymania i usunięcia negatywnych skutków niekontrolowanego import zbóż i rzepaku z Ukrainy.
2. Ochrony gospodarstw rodzinnych przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych korporacji.
3. Utrzymania opłacalności produkcji rolnej.
4. Uruchomienia terminalu zbożowego w Świnoujściu, który umożliwi eksport zbóż i rzepaku poza granice Polski.

dkol
Fot. Koszalin NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protest rolników w Szczecinie: 200 ciągników zablokowało miasto

Protest rolników w Szczecinie trwa już 10 dni. Rząd nie reaguje na postulaty protestujących. Dziś akcja protestacyjna została zaostrzona, a miasto zostało zablokowane przez 200 ciągników.

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Pilnujcie gwarancji na sprzęt! Prawa nabywcy a obowiązki gwaranta

      Naprawy gwarancyjne powinny być załatwiane przez dealerów i producentów od ręki i bezproblemowo. Nie zawsze jednak tak jest, a rolnicy – użytkownicy coraz droższego sprzętu, muszą zwrócić uwagę na formalną stronę konsekwentnego egzekwowania warunków gwarancji i rękojmi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)