Pracownicy poszukiwani: brakuje ludzi do pracy w rolnictwie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pracownicy poszukiwani: brakuje ludzi do pracy w rolnictwie

22.02.2022autor: Aneta Lewandowska

Brakuje chętnych do pracy w rolnictwie, a wizy dla obcokrajowców są wstrzymywane. Pandemia, Brexit i konflikt na wschodzie tylko pogarszają sytuację, a rolnicy są zdesperowani – potrzebują pracowników jak najszybciej.

Zabraknie pracowników w Polsce?

Obsługa wiz dla osób z Ukrainy, chcących podjąć pracę w Polsce, od początku roku jest utrudniona. W 2021 r. zakończyła się umowa z dostawcą usług wizowych VFS Global. Od listopada 2021 r. obsługą wiz miała zająć się firma wyłoniona w przetargu, ale pojawił się problem z wyłonieniem nowego operatora. Umowę podpisano dopiero 7 lutego 2022 r. Oprócz problemów technicznych, cały czas narasta zagrożenie wojną na wschodzie.

– Problem mamy niezależnie od sytuacji zagrożenia wojną. Nasz rynek pracy jest potężnie uzależniony od pracowników z Ukrainy. W naszym własnym interesie jest to, żeby obywatele Ukrainy mogli swoje sprawy załatwić sprawnie, szybko i mówiąc wprost — nie marnować swojego czasu. W tym czasie mogliby zarabiać i wypracowywać polskie PKB — mówił dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica dla money.pl.

Nowy operator, TLScontact i Personel Service, ma około dwóch miesięcy na uruchomienie usług na terenie Ukrainy, a 13 stycznia wstrzymano przedpłaty na wnioski wizowe we Lwowie, w Użhorodze oraz w Iwano-Frankiwsku, brak wolnych terminów składania wniosków m.in. w Winnicy i Czerniowcach.

– Opóźnienie w wydawaniu wiz to wielki problem, a za chwilę będzie jeszcze większy, lada moment zaczną się prace w sadzie, teraz cięcia, potem przygotowania owoców do sprzedaży, potrzebujemy pracowników z Ukrainy – mówi Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników RP.

r e k l a m a

Jeśli nie z Ukrainy, to skąd?

Pracownicy z Ukrainy w latach 2013-2018 wypracowali 13% wzrostu PKB Polski, jak podają badania Narodowego Banku Polskiego.

Do Polski przyjeżdża blisko 800 tys. Ukraińców, większość podejmuje zatrudnienie. Polska potrzebuje pracowników z Ukrainy, tym bardziej do pracy sezonowej, a co roku rąk do pracy brakuje. W momencie, gdy uzyskanie wizy do Polski jest utrudnione, możemy stracić pracowników na rzecz innych państw europejskich. Biorąc pod uwagę problem jakim jest konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą, nowy konsulat może być dodatkowo obciążony kolejnymi wnioskami o wizy.

W ciągu 20 lat liczba osób w wieku produkcyjnym w naszym kraju zmalała o prawie 1,5 mln. Potrzebujemy nowych procedur, aby przyjazd pracowników spoza UE przebiegał sprawnie, z krajów jak np. Wietnam, Indie, Pakistan czy Bangladesz.

– Prowadzimy rozmowy dotyczące zatrudnienia pracowników z Uzbekistanu, w większości są to ludzie pochodzący z gospodarstw rolnych, więc z doświadczeniem w tym kierunku. Muszą być jednak zatrudnieni na takich samych zasadach, jak pracownicy z Ukrainy, czyli na zasadach uproszczonych – zaznacza Mirosław Maliszewski.

Resort rolnictwa odpowiedział, że to jak najbardziej możliwe, a warunki, na jakich można by zatrudnić w gospodarstwie Uzbeków są konsultowane, tak aby cała procedura była ułatwiona.

W Nowej Zelandii brakuje tysięcy pracowników sektora mleczarskiego

Rząd Nowej Zelandii ogłosił niedawno, że otworzy granice dla 200 pracowników rolniczych, informuje DairyNZ. Krajowi producenci mleka desperacko poszukują obcokrajowców do pracy w gospodarstwach.

Dyrektor związku producentów DairyNZ, Tim Mackle, powiedział, że nie tylko sektor mleczarski potrzebuje pracowników, i chociaż docenia zgodę rządu na sprowadzenie 200 osób spoza granic państwa, potrzeba ich znacznie więcej.

– W związku z niedoborem około 4000-6000 pracowników mleczarskich poprosiliśmy rząd o wpuszczenie kolejnych 1500 obcokrajowców do Nowej Zelandii w 2022 r. – dodał Mackle.

Nowe dane pokazują, że stopa bezrobocia w Nowej Zelandii spadła ostatnio do 3,2% – najniższego poziomu od ponad trzydziestu lat.

Bez wystarczającej liczby pracowników dobrostan zwierząt jest zagrożony, postęp środowiskowy jest ograniczony, a wysoki poziom stresu wpływa na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi oraz zadowolenie z pracy – tłumaczy Mackle.

200 międzynarodowych pracowników, którzy kwalifikują się do otrzymania „wyjątkowej” wizy do pracy w sektorze mleczarskim, przyjedzie w połowie marca i przejdzie izolację w gospodarstwie. Posiadacze wizy mleczarskiej muszą być w pełni zaszczepieni.
autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Właściciele upraw chcą ułatwień w zatrudnianiu pracowników z Azji i zmian w przepisach o pracy sezonowej

Pod znakiem zapytania postawione są nie tylko dostawy surowców rolnych z Rosji i Ukrainy, ale również pracownicy sezonowi zarówno w polskim, jak i europejskim rolnictwie. Właściciele upraw apelują o zmiany w przepisach.

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Pilnujcie gwarancji na sprzęt! Prawa nabywcy a obowiązki gwaranta

      Naprawy gwarancyjne powinny być załatwiane przez dealerów i producentów od ręki i bezproblemowo. Nie zawsze jednak tak jest, a rolnicy – użytkownicy coraz droższego sprzętu, muszą zwrócić uwagę na formalną stronę konsekwentnego egzekwowania warunków gwarancji i rękojmi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)