Mąka ze świerszczy w żywności. Proszek z owadów zalegalizowany w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mąka ze świerszczy w żywności. Proszek z owadów zalegalizowany w UE

16.02.2023autor: wk

Mąka ze świerszczy została zarejestrowana jako żywność przez Unię Europejską. Proszek ze świerszcza domowego można teraz legalnie dodawać do produktów spożywczych. Czy jest bezpieczny? 

Mąka ze świerszczy legalna w UE

Komisja Europejska wydała zgodę na legalne użycie mąki ze świerszcza domowego (Acheta domesticus) w produkcji żywności. Proszek może teraz trafić do wielu popularnych, podstawowych artykułów spożywczych, takich jak pieczywo, ciastka, krakersy, batoniki i napoje. 

Tylko jedna firma z zezwoleniem na produkcję

Jak do tej pory, rozporządzenie zezwalające na wprowadzenie do obrotu mąki ze świerszczy dotyczy tylko jednego producenta z Wietnamu, ale spodziewane jest rozszerzenie zezwoleń na inne firmy w Unii Europejskiej. 

W związku z powyższym, zwracam się z pytaniem, czy przygotowana jest nowelizacja stosownych przepisów, zobowiązująca producentów i dystrybutorów żywności do zamieszczania na opakowaniach artykułów spożywczych informacji, że mąka będąca składnikiem danego artykułu pochodzi z owadów, a nie roślin? – w interpelacji skierowanej do MRiRW poseł Artur Szałabawka z Prawa i Sprawiedliwości.

r e k l a m a

Zezwolenie zgodne z prawem UE

Nowa żywność w UE może trafić na rynek wyłącznie jeżeli wydano na nią zezwolenie i została wpisana do unijnego wykazu, jak odpowiedziało ministerstwo rolnictwa. W związku z tym, według rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej z 4 stycznia 2023 r. zezwala się na:

  • wprowadzanie na rynek unijny częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcza domowego) od 24 stycznia 2023 r. jako nowej żywności,
  • dodatek proszku do określonych produktów spożywczych w maksymalnej dopuszczalnej ilości zgodnej ze wskazanymi w rozporządzeniu warunkami stosowania tej nowej żywności. 

To oznacza, że np. dla kategorii żywności „Chleb i bułki wieloziarniste; krakersy i paluszki” maksymalna ilość dodatku mąki ze świerszczy to 2 g/100 g produktu.

Znakowanie produktów z dodatkiem proszku ze świerszczy

Dodatek mąki ze świerszczy musi zostać odpowiednio oznakowany na etykietach artykułów spożywczych, dlatego produkty zawierające proszek muszą informować o tym oraz że składnik może powodować alergiczne reakcje u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki, mięczaki, produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego. Ta informacja pojawi się w pobliżu wykazu składników produktu spożywczego.

Cricket One Co. Ltd pionierem w UE

Autoryzację dla wprowadzania do obrotu w Unii Europejskiej częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego Acheta domesticus otrzymała do tej pory tylko jedna firma – Cricket One Co. Ltd z Wietnamu. Firma może produkować mąkę do produkcji  żywności na rynku europejskim, zgodnie z zastrzeżoną specyfikacją, do 24 stycznia 2028 r. 

Czy mąka ze świerszczy jest bezpieczna? 

W odpowiedzi na interpelację resort rolnictwa zwrócił także uwagę na to, że zanim jakakolwiek nowa żywność zostanie wprowadzona na rynek europejski, zostaje dokładnie zbadana przez naukowców z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Świerszcz domowy został przebadany pod tym kątem i zyskał opinię naukową dotyczącą bezpieczeństwa stosowania proszku w żywności. 

wk
fot. EnvatoElements, Wikipedia/Luis Fernández García

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Projekt promocji polskiej żywności na świecie wylądował w koszu. Ministerstwo ma inny pomysł

Projekt stworzenia przez KOWR zagranicznych biur, które miałyby się zająć promocją polskiej żywności na świecie oraz wspieranie jej eksportu wylądował w koszu. Ministerstwo rolnictwa zdecydowało, że takie zadania można realizować w inny sposób.

czytaj więcej
Aktualności

Komisja Europejska chce przyspieszenia ochrony owadów zapylających

Komisja Europejska chce bardziej konsekwentnie chronić owady zapylające i przyspieszyć wprowadzenie zakazu ochrony roślin. - Tego właśnie chcą obywatele UE - wnioskuje Komisja na podstawie wyników badań referendów.

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)