r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Komisja Europejska chce przyspieszenia ochrony owadów zapylających
Komisja Europejska chce przyspieszenia ochrony owadów zapylających
27.01.2023
Komisja Europejska chce bardziej konsekwentnie chronić owady zapylające i przyspieszyć wprowadzenie zakazu ochrony roślin. - Tego właśnie chcą obywatele UE - wnioskuje Komisja na podstawie wyników badań referendów.
Komisja Europejska chce przyspieszyć i zintensyfikować działania przeciwko spadkowi liczebności dzikich owadów zapylających. Wynika to z „Nowego ładu dla owadów zapylających” - dokumentu strategicznego unijnych władz. Komisja przedstawiła go we wtorek w Brukseli. Właśnie o to proszą obywatele UE.
Odwrócenie trendu spadkowego liczby owadów zapylających do 2030 r.
W zrewidowanej inicjatywie UE na rzecz owadów zapylających Komisja Europejska wyznacza cele i działania do roku 2030 oraz wyznacza trzy priorytety. Zdaniem władz w Brukseli kluczowa jest tu zwiększenie populacji owadów zapylających i zwalczanie przyczyn tego spadku.
Komisja Europejska zamierza do 2030 r. wdrożyć następujące działania:
- poprawa ochrony gatunków i siedlisk,
- odtwarzanie siedlisk w krajobrazach rolniczych,
- ograniczenie wpływu stosowania pestycydów,
- poprawa siedlisk owadów zapylających również na obszarach miejskich
- zmniejszenie wpływu zmian klimatu, inwazyjnych gatunków obcych i innych zagrożeń, takich jak produkty biobójcze lub zanieczyszczenie światłem na owady zapylające.
W swoim dokumencie Komisja określa swoje cele w 42 działaniach, które zamierza wdrożyć do 2030 r. Obejmuje to m.in. szybkie zakończenie negocjacji nad kontrowersyjnym rozporządzeniem w sprawie ochrony roślin. Aby jednak uzyskać dokładny przegląd tego, jak radzą sobie poszczególne owady zapylające, Komisja chce również zebrać pełniejsze dane na temat poszczególnych populacji owadów.
r e k l a m a
Unijne referendum
Komisja Europejska czuje się utwierdzona w swoim podejściu przez unijnym referendum „Chroń pszczoły i rolników”. Prawie milion sygnatariuszy wezwało do wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania pestycydów w całej UE od 2035 r. Jej zdaniem ratuje to nie tylko przyszłość pszczół, ale także rolników w UE.
We wtorek inicjatorzy referendum mieli okazję przedstawić swoje obawy Komisji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Wśród nich był prof. Jeroen Candel. z Uniwersytetu w Wageningen. Z jego punktu widzenia jasne jest, że stosowanie pestycydów powoduje gwałtowny spadek populacji owadów zapylających.
Z kolei posłanka Zielonych, Sarah Wiener, widzi w referendum jasną „misję skierowaną do polityków: ograniczenie stosowania pestycydów w celu ochrony środowiska i zdrowia”.
Eurodeputowany Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) Alexander Bernhuber uważa referendum za „inicjatywę naładowaną ideologią”. Jego zdaniem rolnictwo wniosłoby już „znaczący wkład w zachowanie i zwiększenie różnorodności biologicznej”.
Konstantin KockerolsFot. Envato Elements
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a