Komisja Europejska chce przyspieszenia ochrony owadów zapylających
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komisja Europejska chce przyspieszenia ochrony owadów zapylających

27.01.2023

Komisja Europejska chce bardziej konsekwentnie chronić owady zapylające i przyspieszyć wprowadzenie zakazu ochrony roślin. - Tego właśnie chcą obywatele UE - wnioskuje Komisja na podstawie wyników badań referendów.

Komisja Europejska chce przyspieszyć i zintensyfikować działania przeciwko spadkowi liczebności dzikich owadów zapylających. Wynika to z „Nowego ładu dla owadów zapylających” - dokumentu strategicznego unijnych władz. Komisja przedstawiła go we wtorek w Brukseli. Właśnie o to proszą obywatele UE.

Odwrócenie trendu spadkowego liczby owadów zapylających do 2030 r.

W zrewidowanej inicjatywie UE na rzecz owadów zapylających Komisja Europejska wyznacza cele i działania do roku 2030 oraz wyznacza trzy priorytety. Zdaniem władz w Brukseli kluczowa jest tu zwiększenie populacji owadów zapylających i zwalczanie przyczyn tego spadku.

Komisja Europejska zamierza do 2030 r. wdrożyć następujące działania:

  • poprawa ochrony gatunków i siedlisk,
  • odtwarzanie siedlisk w krajobrazach rolniczych,
  • ograniczenie wpływu stosowania pestycydów,
  • poprawa siedlisk owadów zapylających również na obszarach miejskich
  • zmniejszenie wpływu zmian klimatu, inwazyjnych gatunków obcych i innych zagrożeń, takich jak produkty biobójcze lub zanieczyszczenie światłem na owady zapylające.
W swoim dokumencie Komisja określa swoje cele w 42 działaniach, które zamierza wdrożyć do 2030 r. Obejmuje to m.in. szybkie zakończenie negocjacji nad kontrowersyjnym rozporządzeniem w sprawie ochrony roślin. Aby jednak uzyskać dokładny przegląd tego, jak radzą sobie poszczególne owady zapylające, Komisja chce również zebrać pełniejsze dane na temat poszczególnych populacji owadów.
r e k l a m a

Unijne referendum

Komisja Europejska czuje się utwierdzona w swoim podejściu przez unijnym referendum „Chroń pszczoły i rolników”. Prawie milion sygnatariuszy wezwało do wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania pestycydów w całej UE od 2035 r. Jej zdaniem ratuje to nie tylko przyszłość pszczół, ale także rolników w UE.

We wtorek inicjatorzy referendum mieli okazję przedstawić swoje obawy Komisji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Wśród nich był prof. Jeroen Candel. z Uniwersytetu w Wageningen. Z jego punktu widzenia jasne jest, że stosowanie pestycydów powoduje gwałtowny spadek populacji owadów zapylających.

Z kolei posłanka Zielonych, Sarah Wiener, widzi w referendum jasną „misję skierowaną do polityków: ograniczenie stosowania pestycydów w celu ochrony środowiska i zdrowia”.

Eurodeputowany Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) Alexander Bernhuber uważa referendum za „inicjatywę naładowaną ideologią”. Jego zdaniem rolnictwo wniosłoby już „znaczący wkład w zachowanie i zwiększenie różnorodności biologicznej”.

Konstantin Kockerols

Fot. Envato Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Nocni zapylacze – ćmy są bardziej efektywne niż pszczoły

Z nowych badań wynika, że bardziej efektywnymi zapylaczami są noce motyle, czyli ćmi od tych, które latają w ciągu dnia, jak pszczoły. Przeprowadzenie tych badań podyktowane jest zmniejszającą się liczbą dzikich owadów zapylających.

czytaj więcej

Mąka ze świerszczy w żywności. Proszek z owadów zalegalizowany w UE

Mąka ze świerszczy została zarejestrowana jako żywność przez Unię Europejską. Proszek ze świerszcza domowego można teraz legalnie dodawać do produktów spożywczych. Czy jest bezpieczny? 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)