Projekt promocji polskiej żywności na świecie wylądował w koszu. Ministerstwo ma inny pomysł
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Projekt promocji polskiej żywności na świecie wylądował w koszu. Ministerstwo ma inny pomysł

14.02.2023autor: wk

Projekt stworzenia przez KOWR zagranicznych biur, które miałyby się zająć promocją polskiej żywności na świecie oraz wspieranie jej eksportu wylądował w koszu. Ministerstwo rolnictwa zdecydowało, że takie zadania można realizować w inny sposób.

Rok temu MRiRW poinformowało, że zgodnie z programem POLSKI ŁAD, powstanie sieć placówek zagranicznych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Czytaj więcej TUTAJ! 

- Zagraniczne placówki KOWR miały być wsparciem także dla najmniejszych producentów rolnych w poszukiwaniu odbiorców na swoje towary nawet w odległych krajach. W końcu lutego 2022 roku Ministerstwo oficjalnie poinformowało, że dwa pierwsze biura zagraniczne Centrali KOWR powstaną w regionie Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. W budżecie KOWR na 2022 rok zarezerwowano 1 240 000,00 zł na utworzenie i działalność tych biur – przypomnieli posłowie Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke, którzy zapytali o stan realizacji tych zapowiedzi.

Zagranicznych biur KOWR, które miały wspierać producentów rolnych nie będzie!

Tymczasem w odpowiedzi udzielonej na interpelację poselską resort rolnictwa poinformował, że zapowiedzi tworzenia biur zagranicznych KOWR są nieaktualne.
W 2022 r. podjęto bowiem decyzję o rezygnacji z realizacji projektu. Jednocześnie żadne środki finansowe nie zostały wydatkowane z tytułu realizacji projektu.
- W wyniku przeprowadzonej analizy dotyczącej maksymalizacji efektów realizowanych działań ustawowych KOWR w zakresie wspierania rozwoju współpracy handlowej sektora rolno-spożywczego z zagranicą zdecydowano o realizacji zakładanych celów projektu utworzenia biur zagranicznych KOWR poprzez zacieśnienie i sformalizowanie współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) w ramach istniejących struktury Zagranicznych Biur Handlowych PAIH (ZBH PAIH) - napisał wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.
r e k l a m a

Wzmocnienie biur handlowych PAIH - jakie korzyści?

Koncepcja pogłębionej współpracy z PAIH przewiduje utworzenie stanowisk ekspertów rolno-spożywczych w strukturze wybranych ZBH PAIH. Pod uwagę brane są kraje najbardziej perspektywiczne, o największym potencjale dla rozwoju eksportu polskich produktów rolnych i żywnościowych.
Do najważniejszych korzyści, wynikających ze współpracy KOWR z PAIH na powyższych zasadach, należy:
  • możliwość działania w ramach już istniejącej sieci ZBH PAIH,
  • potencjalna możliwość realizacji ww. zadań na większej liczbie rynków, z uwagi na oszczędności, które wygenerowane zostaną poprzez odejście od koncepcji tworzenia za granicą odrębnych struktur instytucjonalnych,
  • bieżąca wymiana wiedzy, doświadczeń, kontaktów i dobrych praktyk pomiędzy ekspertami rolno-spożywczymi a pozostałymi pracownikami ZBH PAIH.
- Podsumowując, zacieśnienie i sformalizowanie współpracy z PAIH w ramach ZBH PAIH umożliwi osiągnięcie celów przewidzianych w projekcie tworzenia biur zagranicznych KOWR w krótszym czasie i na większą skalę. Połączenie kompetencji, wiedzy i doświadczeń KOWR i PAIH pozwoli na uzyskanie efektu synergii, który przełoży się na konkretne wyniki w postaci bardziej dynamicznego wzrostu wartości i wielkości eksportu polskiej żywności i produktów rolnych – podsumował wiceminister rolnictwa R. Bartosik.

Jakich efektów oczekuje MRiRW ?

Jak informuje resort rolnictwa, nadrzędnym celem współpracy między KOWR a PAIH jest zwiększenie liczby producentów i przetwórców realizujących działalność eksportową, w tym przede wszystkim małych i średnich firm oraz rozszerzenie zakresu działalności przedsiębiorstw mających już doświadczenie w eksporcie – poszerzenie ich oferty eksportowej, ze szczególnym uwzględnieniem produktów przetworzonych i wysoko przetworzonych.


wk
fot. Envato.Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

146 mln rolników w Indiach – największa na świecie produkcja ciągników o małej mocy

Mają bardzo rozdrobnione gospodarstwa, do których w wielu przypadkach nie zawitała jeszcze pełna mechanizacja, a mimo tego żywność produkowana jest na Półwyspie Indyjskim w ogromnej skali. Tu produkuje się też najwięcej na świecie ciągników rolniczych małej mocy.

czytaj więcej

Mąka ze świerszczy w żywności. Proszek z owadów zalegalizowany w UE

Mąka ze świerszczy została zarejestrowana jako żywność przez Unię Europejską. Proszek ze świerszcza domowego można teraz legalnie dodawać do produktów spożywczych. Czy jest bezpieczny? 

czytaj więcej
Aktualności

Podrożeją koszty produkcji rolnej w UE i napłynie tańsza żywność z krajów trzecich?

Copa-Cogeca w komentarzu do przyjętego właśnie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisjami dwutlenku węgla (CBAM) i uwzględnienie w nim importowych nawozów, mówi o „podwójnej karze dla rolników”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)