Konfiskata ciągnika rolniczego, kombajnu i nie tylko: to kara za jazdę po alkoholu!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Konfiskata ciągnika rolniczego, kombajnu i nie tylko: to kara za jazdę po alkoholu!

25.08.2023

Od marca pijanym kierowcom grozi dodatkowa kara w postaci konfiskaty auta, ciągnika, kombajnu i innych pojazdów samobieżnych. Jaki jest pułap zawartości alkoholu we krwi, przez który kierowca straci pojazd? 

Nietrzeźwi kierowcy zostaną surowo ukarani

Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta: nietrzeźwi kierowcy zostaną pozbawieni pojazdów. Konfiskata ma wejść w życie 14 marca 2024 roku. 

Zaostrzone kary dotyczą nie tylko kierowców aut, ale również pijanych traktorzystów i kombajnistów.

Przepisy o konfiskacie pojazdów nietrzeźwym kierowcom zaczną obowiązywać od 14 marca 2024 r. Ciągnik uczestniczący w ruchu drogowym będzie traktowany jak każdy inny pojazd mechaniczny – wyjaśnia ministerstwo sprawiedliwości.

Jadący na "podwójnym gazie" zatrzymany przez policję straci pojazd, którym będzie się poruszał, w tym ciągnik rolniczy, kombajn, sieczkarnię czy opryskiwacz samojezdny.

Kiedy rolnik straci ciągnik lub kombajn? 

Jak wyjaśnia ministerstwo sprawiedliwości, każdy nietrzeźwy kierowca, w którego krwi wykryje się przynajmniej 1,5 promila alkoholu, straci pojazd. Dla notorycznie łamiących przepisy dolna granica stężenia alkoholu we krwi wyniesie 0,5 promila.

Konfiskata będzie dotyczyła także pojazdu, którego kierujący spowodował wypadek i miał przynajmniej ponad 1 promil alkoholu we krwi, a jeśli zawartość alkoholu we krwi wyniesie między 0,5-1 promila, o konfiskacie pojazdu zadecyduje sąd. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy pojazd zostanie zniszczony lub poważnie uszkodzony.

Ciągnik w leasingu albo pożyczony: co wtedy? 

Kary nie unikną kierowcy maszyn rolniczych wziętych w leasing lub pożyczonych od np. sąsiada a także w ramach współwłasności. Jeśli pojazd nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany, sąd orzeknie przepadek równowartości wartości pojazdu sprzed wypadku. Co to oznacza? W tej sytuacji nietrzeźwy kierowca zapłaci równowartość pojazdu - albo na podstawie jego wartości zapisanej w polisie, albo jego wartość rynkową.

Prawie 100 tysięcy jeżdżących pod wpływem

Z oficjalnych danych wynika, że w 2022 r. policja zatrzymała prawie 98 tysięcy pijanych kierowców - aż o 25% więcej niż w 2021 r.! Tylko w pierwszej połowie 2023 r. zatrzymano ponad 47 tysięcy nietrzeźwych kierowców.

ksz
za tygodnik-poradnik.pl
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Przejazd kombajnem z hederem po drodze: resort infrastruktury kontra izby rolnicze

Po drogach na terenach rolniczych nadal poruszają się kombajny i inne szerokie maszyny rolnicze. Ministerstwo Infrastruktury odniosło się do wniosku izb rolniczych, które apelują po raz kolejny, żeby zezwolić na przejazd kombajnu z doczepionym hederem do 5m.

czytaj więcej
Ciągniki

Zetor Proxima CL100: tani, komfortowy ciągnik [Rolnicy oceniają]

Zetor cały czas ma sporo do powiedzenia na naszym rynku. Najlepiej sprzedającym się w ub.r. modelem była Proxima CL100. To ciągnik z prostym wyposażeniem, dlatego jego cena jest korzystna.

czytaj więcej
Aktualności

Ratownicy nie mogli uwolnić kombajnisty. Trzeba było amputować obie nogi

25-letni operator kombajnu zbożowego stracił obie nogi, próbując naprawić awarię zbiornika. Chirurdzy musieli operować go na polu. Jak doszło do wypadku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)