Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?
Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie?
W 2019 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) opublikowało, przygotowany zgodnie z wymogami dyrektywy azotanowej, zbiór zaleceń dobrej praktyki rolniczej do dobrowolnego stosowania przez rolników (jako uzupełnienie działań obowiązkowych programu azotanowego). Ponadto zbliża się graniczny termin stosowania nawozów naturalnych, warto zapoznać się z kalendarzem i wyjątkami od reguły.
Resort rolnictwa podaje, że możliwe jest czasowe, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia utworzenia pryzmy, przechowywanie obornika bezpośrednio na gruntach rolnych, przy czym:
- pryzmy lokalizuje się poza zagłębieniami terenu, na możliwie płaskim terenie, o dopuszczalnym spadku do 3%, w miejscu niepiaszczystym i niepodmokłym, w odległości większej niż 25 m od linii brzegu wód powierzchniowych, pasa morskiego i ujęć wód,
- zaznacza się na mapie lub szkicu działki, które przechowuje się przez okres 3 lat od dnia zakończenia przechowywania obornika,
- obornik na pryzmie można przechowywać w tym samym miejscu po upływie 3 lat od dnia zakończenia uprzedniego przechowywania obornika
Pryzmy powinny być ponadto umiejscowione na polu, które w najbliższym zmianowaniu przeznaczone jest do nawożenia naturalnego, powinny być zbite i mieć w przekroju kształt trójkątny gdyż inne uformowanie lub słabe zbicie pryzmy będzie powodowało wypłukiwanie składników mineralnych, a wartość obornika maleje. Dno pod pryzmę należy ubić i wyłożyć materiałem łatwo chłonącym wodę gnojową, np. słomą lub trocinami. Dobrze jest również po ubiciu górnej warstwy pryzmy zlać ją wodą lub gnojowicą.
Przy przechowaniu nawozu na polu w luźnych i niekształtnych pryzmach straty składników pokarmowych wynoszą w przybliżeniu: 50% potasu, 40% azotu i 20% fosforu. Azot wymywany jest w formie azotanów oraz ulatnia się do atmosfery głównie w postaci amoniaku.
Możliwości przechowalnicze zbiorników i płyt
W odniesieniu do przechowywania nawozów, program azotanowy określa warunki ich przechowywania oraz postępowanie z odciekami. Pojemność zbiorników na płynne nawozy naturalne powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 6 miesięcy, natomiast powierzchnia miejsc do przechowywania stałych nawozów naturalnych powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 5 miesięcy.
Podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej, lub równej 210 DJP, mają obowiązek dostosowania powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym do 31 grudnia 2024 r. Pozostałe gospodarstwa muszą być już dostosowane do wymogów Programu azotanowego.
Sposób składowania obornika regulują przepisy ustawy o nawozach i nawożeniu. Według tego dokumentu składowanie obornika bezpośrednio na gruntach rolnych jest możliwe, jednak nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy.
Straty składników
Przy przechowaniu nawozu na polu w luźnych i niekształtnych pryzmach straty składników pokarmowych wynoszą w przybliżeniu: 50% potasu, 40% azotu i 20% fosforu. Azot wymywany jest w formie azotanów oraz ulatnia się do atmosfery głównie w postaci amoniaku.
Nie można ponadto składować obornika na tym samym miejscu przez 3 lata. Rolnik może liczyć się także z interwencją administracyjną, jeśli pryzma obornika będzie znajdowała się w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej.
Nabór wniosków na wsparcie
Od 25 października do 24 listopada 2023 r. będzie się można ubiegać o dofinansowanie „Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Kto może wnioskować i na co można wydać środki? Czytaj więcej w naszej publikacji 150 tys. zł dofinasowania na maszyny do aplikacji nawozów, zbiorniki na gnojowicę i silosy .
Oprac. dkol na podst. archiwum top agrar Polska/topagrar.pl/gov.pl
Fot. Kolasińska
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy