Sól potasowa na jesień. Pod jakie uprawy zastosować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sól potasowa na jesień. Pod jakie uprawy zastosować?

27.10.2023

W jakich uprawach powinno zastosować się jesienne nawożenie solą potasową? 

Jesienne nawożenie upraw

Pytanie Czytelnika: Pod jakie uprawy potas w soli potasowej powinien być podawany jeszcze jesienią?

Zobacz także: Jesienne zabiegi w rzepaku. O tym trzeba pamiętać

Sól potasowa to najpowszechniejsza forma nawozu potasowego. Niestety, ma ona jedną wadę – zawiera chlor.

Objawy niedoboru potasu, soja. Fot. Czubiński

Choć pierwiastek ten jest także konieczny dla roślin, to zwykle nim nie nawozimy, gdyż mamy go w glebach wystarczającą ilość. Ponadto chlor może mieć działanie fitotoksyczne, często nieujawnione. Dlatego zalecenia nawożenia solą potasową pod uprawy jare (oraz innymi nawozami chlorkowymi) mówią o stosowaniu ich jesienią, co powoduje, że jon Cl– jesienią, zimą i wczesną wiosną zostaje wypłukany.

Dotyczy to roślin, dla których przynajmniej połowa dawki potasu, jeśli jest podawany w soli potasowej powinna być zastosowana jesienią. Są to szczególnie warzywa korzeniowe, pomidor, ale także ziemniak. Natomiast ze względu na bakteriobójcze działanie chloru, całość soli potasowej powinna być podana jesienią pod rośliny bobowate (niedobór K na soi na zdjęciu), aby nie zabijać bakterii brodawkowych. Pod te gatunki lepiej stosować potas w formie siarczanu.

Fot: Czubiński

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak dobrze zastosować obornik?

Obornik obornikowi nierówny. Różnią się one składem, na co wpływ ma jego pochodzenie czy udział słomy. Czyli jak dobrze zastosować obornik?

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)