Bruksela utrzyma cła antydumpingowe na importowane nawozy azotowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bruksela utrzyma cła antydumpingowe na importowane nawozy azotowe

07.11.2022autor: Dorota Kolasińska

  Cła antydumpingowe wprowadzono w październiku 2019 r., na importowane nawozy z państw trzecich, gdyż zaburzały zasady równej konkurencji na rynku unijnym. Komisja Europejska zamierza utrzymać cła, uzasadniając swoją decyzję niepewną sytuacją gospodarczą unijnego przemysłu nawozowego.

Komisja Europejska oficjalnie odrzuciła propozycję zawieszenia ceł antydumpingowych na nawozy azotowe, które zostały nałożone na takie kraje jak USA, Rosję, Trynidad i Tobago. Spowodowało to, że ceny nawozów były porównywalne z europejskimi. Już we wrześniu 2021 r. Copa-Cogeca składała wnioski o zawieszenie ceł, głównie dlatego, że ceny nawozów drastycznie rosły i nie miało to wówczas związku z wojną w Ukrainie czy handlem z Białorusią, a sytuacją gospodarczą po pandemii. 

W opublikowanej decyzji KE uzasadnia swoje negatywne stanowisko stwierdzeniem, że czynnikiem napędzającym wysokie ceny azotu są „obecnie rekordowe ceny gazu ziemnego”. Komisja stwierdziła także, że ​​producenci nawozów w UE nie są w stanie produkować ani sprzedawać z zyskiem w obecnych warunkach rynkowych, a ceny gazu są nadal bardzo wysokie.

Ponadto wiele zakładów w UE wstrzymało produkcję. Według Brukseli zawieszenie środków antydumpingowych jeszcze bardziej pogorszyłoby sytuację tego sektora gospodarki. Według Komisji Europejskiej import po cenach dumpingowych z krajów dotkniętych kryzysem, zwłaszcza z Trynidadu i Tobago, spowodowałby dalszą presję na ceny na rynku nawozów UE i ich spadek.

KE twierdzi, że sytuacja na rynku nawozów w UE pogorszyła się w trzecim kwartale 2021 r. z powodu „ekstremalnych cen gazu”. Od tego czasu nie można było przenieść tego wzrostu kosztów na klientów, ponieważ rolnicy często decydowali się na odłożenie zakupu nawozów lub ograniczenie ich zużycia. Innym ważnym powodem tego jest utrzymująca się presja cenowa ze strony importu nawozów.

r e k l a m a

Komisja nie widzi związku 

Według organizacji rolniczych UE jest zagrożona niedoborem nawozów w nadchodzącym roku, ale także niższymi plonami, gdyż wielu rolników ich po prostu nie kupuje. Dla stowarzyszeń rolników odrzucenie propozycji zniesienia ceł antydumpingowych świadczy o tym, że KE nadal nie widzi związku pomiędzy gigantycznymi cenami nawozów, ich nie zastosowaniem, a bezpieczeństwem żywnościowym. Ale nie tylko dlatego jest to niezrozumiałe. Tam gdzie nawozy są tańsze, żywność także jest tańsza, a tym samym potrzebna coraz bardziej ubożejącemu społeczeństwu Unii Europejskiej. Czy w sytuacji kiedy wszystko jest bardzo drogie, a niektóre produkty żywnościowe stają się luksusem, europejski konsument, tak bardzo będzie przywiązany do patriotyzmu zakupowego? Wątpliwe… można podejrzewać, że to raczej kolejny strzał w kolano.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ceny zbóż na giełdach wzrosną? Jakie są za i przeciw?

Ceny zbóż spadają zarówno na rynkach światowych, jak i w kraju. Kiedy mają szanse wzrosnąć? Jakie czynniki mogą wpłynąć na podwyżki? 

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Importu rzepaku z Ukrainy do Polski wzrósł siedmiokrotnie!

Siedmiokrotnie wzrósł import nasion rzepaku z Ukrainy w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. Krajowa Administracja Skarbowa informuje także o znacznym wzroście tranzytów przez terytorium Polski. 

czytaj więcej

Ceny nawozów wieloskładnikowych spadły. AgroChem podał nowy cennik

AgroChem Puławy, oficjalny dystrybutor Grupy Azoty, która dwa tygodnie temu wznowiła produkcję, podał nowy cennik nawozów wieloskładnikowych. Nawozy tanieją?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)