Ubezpieczać, czy nie ubezpieczać…?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubezpieczać, czy nie ubezpieczać…?

10.08.2020autor: Kamila Szałaj

W pierwszej połowie sezonu były i przymrozki, i susza, i ulewne deszcze, i gradobicia. Sadownicy zamieszczali w mediach społecznościowych zdjęcia zalanych sadów i drzew uszkodzonych przez grad o średnicy pięciozłotówki. Poniesionych strat nie zrekompensuje nic. Ale są przecież ubezpieczenia od klęsk żywiołowych. 

Z informacji uzyskanych z Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika jednak, że sadownicy nie ubezpieczają swoich sadów.

 – W 2019 r. zostało ubezpieczonych 2 739 ha, co stanowi mniej niż 1% ogólnej powierzchni sadów w Polsce – informuje Rafał Mańkowski, ekspert-, analityk PIU.

O stosunek do ubezpieczeń zapytaliśmy sadowników, którzy w swojej działalności odnoszą sukces.

 – Jak co roku ubezpieczyłem swoje uprawy od gradu i jak co roku miałem grad – mówi Dominik Cichecki, doradca Zarządu GPOiW Świeży Owoc z Modrzewiny (gm. Goszczyn).

– Aura niestety wciąż nie napawa optymizmem. Nie ma tygodnia bez alertu o możliwym gradobiciu. Również Cezary Rokicki, właściciel gospodarstwa Sad Rokicki w Białej Rawskiej, wicemistrz konkursu Agro- Liga w kategorii “rolnicy”, swój sad zaczął ubezpieczać trzy lata temu.

– Od pamiętnego 2016 r., kiedy temperatura latem dochodziła do 35°C, pogoda stała się zupełnie nieprzewidywalna – opowiada. – Przedtem przez 20 lat nie miałem problemów z takimi anomaliami pogodowymi, obecnie jednak występują one zbyt często. Posiadam działo przeciwgradowe, ale przez nieprzychylność sąsiadów byłem zmuszony zaprzestać jego używania i m.in. z tego powodu zdecydowałem się na ubezpieczenie całości gospodarstwa, tj. 15 ha, z wyjątkiem kwater jednorocznych i dwuletnich.

Plusy i minusy ubezpieczeń

Obaj panowie podkreślają, że do ubezpieczania upraw skłoniły ich anomalie pogodowe, które zresztą występują już tak często, że przestały być anomaliami. Polisa ubezpieczeniowa z definicji ma zrekompensować straty, które odbijają się na innych sadownikach.


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mariusz Pudzianowski zbiera wiśnie w swoim sadzie. I to jak! (FILM)

Mariusz Pudzianowski jest doskonale znany w Polsce i na świcie jako najpopularniejszy i najbardziej utytułowany polski strongman oraz zawodnik mieszanych sztuk wali (MMA). Jest też właścicielem firmy transportowej. Ale mało kto wie, że posiada także swój sad wiśniowy i właśnie zaczął zbiory.

czytaj więcej

Sierpień w sadach ziarnkowych

Obecny sezon jest zdecydowanym przeciwieństwem ubiegłego. Zapowiadana globalna susza przerodziła się w sezon pełen opadów. Już w czerwcu na terenie całej Polski przechodziły nawałnice, podczas których w ciągu jednej godziny notowano opady deszczu sięgające jednorazowo nawet 40–60 l/m2. W centralnej części kraju stacje meteorologiczne w czerwcu zanotowały blisko 200 litrów wody/m2. Lipiec był już spokojniejszy i skromniejszy w opady, a co przyniesie sierpień, to się jeszcze okaże.  

czytaj więcej

Prąd zdrożał trzykrotnie. Sadownicy będą sypać na przemysł zamiast uruchamiać komory

Ceny prądu porażają rolników. Od ubiegłego roku faktury za energię wzrosły kilkukrotnie! W tej sytuacji  przechowywanie jabłek w komorach przestaje się kalkulować. Czy rząd zamierza w jakiś sposób wesprzeć branżę rolno-spożywczą?   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)