Sierpień w sadach ziarnkowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sierpień w sadach ziarnkowych

09.08.2020autor: Kamila Szałaj

Obecny sezon jest zdecydowanym przeciwieństwem ubiegłego. Zapowiadana globalna susza przerodziła się w sezon pełen opadów. Już w czerwcu na terenie całej Polski przechodziły nawałnice, podczas których w ciągu jednej godziny notowano opady deszczu sięgające jednorazowo nawet 40–60 l/m2. W centralnej części kraju stacje meteorologiczne w czerwcu zanotowały blisko 200 litrów wody/m2. Lipiec był już spokojniejszy i skromniejszy w opady, a co przyniesie sierpień, to się jeszcze okaże.  

Druga część sezonu, czyli okres od lipca aż do zbiorów, to dalsza walka ze szkodnikami i chorobami jabłoni i gruszy.

Szkodniki jabłoni

W sadach, które jeszcze nie zakończyły wzrostu, na młodych przyrostach ponownie pojawiają się kolonie mszyc, i to zarówno mszycy jabłoniowej (zielonej), jak i jabłoniowo-babkowej (szarej). O ile ta pierwsza nie stanowi większego problemu, o tyle druga prowadzi do deformacji pędów i zahamowania wzrostu zawiązków, co będzie skutkowało uszczupleniem plonu wysokiej jakości.

Zwalczanie jej jest bardzo trudne, zwłaszcza w zwiniętych liściach. Z nowych rozwiązań na sezon 2020 mamy flupyradifuron działający systemicznie, a więc nawet po zwinięciu liści. Wspominając o mszycach w sierpniu, warto rozejrzeć się jeszcze za bawełnicą korówką, której kolonie w warunkach sprzyjających rozwijają się bardzo szybko. 

Doskonale wiemy, że walka z tym szkodnikiem jest utrudniona poprzez wełnisty oprzęd, jakim otoczona jest kolonia. Przystępując do walki z tym szkodnikiem, wskazane jest użycie, poza odpowiednim środkiem, dużej ilości wody i dobrego zwilżacza. 

Z dostępnych rozwiązań na ten sezon pozostał jedynie acetamipryd w dawce 0,2 kg lub l/ha. Ważne jest, aby ciecz robocza została dokładnie naniesiona na chronione rośliny, również pnie, na które w pierwszej chwili wychodzą osobniki dorosłe. Zmienne warunki temperaturowe w lipcu spowodowały rozciągnięte w czasie wyloty motyli, zarówno I pokolenia owocówki jabłkóweczki, jak i zwójek liściowych


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ubezpieczać, czy nie ubezpieczać…?

W pierwszej połowie sezonu były i przymrozki, i susza, i ulewne deszcze, i gradobicia. Sadownicy zamieszczali w mediach społecznościowych zdjęcia zalanych sadów i drzew uszkodzonych przez grad o średnicy pięciozłotówki. Poniesionych strat nie zrekompensuje nic. Ale są przecież ubezpieczenia od klęsk żywiołowych. 

czytaj więcej

Bawełnica korówka zaskoczyła sadowników. Bardzo liczne kolonie

W tym roku w sadach występuje silna presja ze strony bawełnicy korówki. To spory problem, bo w programie ochrony jabłoni na kilka tygodni przed zbiorami nie ma zbyt wielu narzędzi do walki z tym szkodnikiem.

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)