Porady prawne - zasiedzenie drogi przez gminę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Porady prawne - zasiedzenie drogi przez gminę

02.06.2022

Droga żwirowa, z której korzystali mieszkańcy, dojeżdżając do swoich gruntów ma zostać poszerzona. Okazało się jednak, że wchodzi ona na grunty prywatne. Czy w świetle prawa gmina może złożyć wniosek o zasiedzenie zajętego pod drogę gruntu stanowiącego prywatną własność? 

Przez wiele lat obok naszego sadu przebiegała droga żwirowa, z której korzystali mieszkańcy, dojeżdżając do swoich gruntów. Ostatnio gmina chciała ją poszerzyć, ale przy pomiarach geodezyjnych okazało się, że i tak wchodzi ona w grunty prywatne – nasze i sąsiadów ciągnące się wzdłuż drogi. Domagaliśmy się z sąsiadami od gminy, żeby wykupiła od nas grunty zajęte pod drogę wraz z pasem potrzebnym na poszerzenie drogi. Początkowo wójt na to przystał, ale teraz okazało się, że gmina złożyła do sądu wniosek o zasiedzenie zajętego pod drogę gruntu stanowiącego naszą prywatną własność. Czy w świetle prawa jest to w ogóle możliwe?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, gdyż w sprawie możliwości zasiedzenia nieruchomości zajętej przez drogę orzecznictwo sądowe nie jest jednolite. Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze.

Po upływie trzydziestu lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Według jednej linii orzeczniczej wskazuje się, że dopuszczalność przyjęcia samoistnego posiadania przez gminę gruntów zajętych pod drogi jest uzależniona od sposobu, w jakim nastąpiło objęcie danej nieruchomości we władanie. Objęcie to może bowiem nastąpić w sferze publicznoprawnej, czyli takiej, w której gmina posługuje się metodą działania władczego, albo w sferze prywatnoprawnej, w której gmina działa w charakterze podmiotu prawa prywatnego (cywilnego) na zasadzie równorzędności z innymi podmiotami. 

W postanowieniu z 17 maja 2012 r. sygn. akt: I CSK 408/11 Sąd Najwyższy stwierdził, że władanie nieruchomością dla dobra innych, określane mianem władztwa publicznego, nie spełnia wymogu przesłanki zasiedzenia, jaką jest charakter posiadania właścicielskiego, a tym samym nie może doprowadzić władającego nieruchomością do nabycia w tym trybie jej własności. W dużo wcześniejszej uchwale z 21 września 1993 r. sygn. III CZP 72/93 SN stwierdził, że objęcie rzeczy we władztwo w ramach wypełniania zadań publicznych poza stosunkami cywilnoprawnymi nie oznacza wykonywania posiadania. Zgodnie jednak z inną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego przyjęcie, że gmina jest posiadaczem samoistnym, nie doznaje żadnych ograniczeń.

Nie mają zatem znaczenia okoliczności towarzyszące uzyskaniu władania w drodze aktu o charakterze władczym. Tak wynika m.in. z postanowienia Sądu Najwyższego z 9 maja 2003 r., sygn. V CK 24/03 oraz wyroku Sądu Najwyższego z 11 lutego 2004 r., sygn. III CK 88/03.

Oznacza to, że jednostka samorządu terytorialnego (gmina) może być uznana za samoistnego posiadacza nieruchomości bez względu na to, czy objęcie władztwa nad nieruchomością nastąpiło w sferze prywatnoprawnej, czy też w sferze publicznoprawnej. Takie też było stanowisko pełnego składu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale z 26 października 2007 r., sygn. akt: III CZP 30/07, w której za możliwe do uznania posiadania samoistnego prowadzącego do zasiedzenia przyjęto władanie cudzą nieruchomością przez Skarb Państwa, uzyskane w ramach władztwa publicznego.

Tak więc władanie cudzą nieruchomością przez Skarb Państwa (lub jednostkę samorządu terytorialnego), uzyskane w ramach sprawowania władztwa publicznego może być posiadaniem samoistnym prowadzącym do zasiedzenia. W tej sytuacji decydujące będzie udowodnienie przez Państwa, że gmina nie władała tym gruntem nieprzerwanie jak samoistny właściciel, że np. utrzymanie przejezdności drogi należało do Państwa, jako właścicieli, i do osób z niej korzystających.

Alicja Moroz

Fot: envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne: udokumentowanie darowizny

Planujemy dać synowi 50 tys. w związku z zakupem przez niego mieszkania. Czy możemy przekazać mu te pieniądze bezpośrednio, czy też trzeba je przelać na jego konto w banku?

czytaj więcej

Porady prawne: Intercyza z wyrównaniem dorobków

Syn otrzymał premię dla młodego rolnika. Część gospodarstwa sadowniczego zapisałem mu wcześniej, a resztę ma ode mnie kupić. Syn jest żonaty, a nie chciałby, żeby żona była współwłaścicielką gospodarstwa, więc zaproponował jej podpisanie intercyzy. Ona podpisała dopiero wtedy, gdy pani notariusz sporządziła akt, w którym została ustanowiona rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Proszę o wyjaśnienie, co to znaczy. Czy synowa będzie miała prawo do ziemi, którą syn ode mnie kupi?

czytaj więcej

Zakup ziemi bez umowy notarialnej. Czy ma wiążącą moc?

Mąż ponad 30 lat temu kupił od sąsiadów kawałek gruntu. Nie zawarł umowy notarialnej, ponieważ były jakieś nieścisłości w dokumentach. Przez wiele lat uprawialiśmy ten grunt, składaliśmy też wnioski o dopłaty. Obecnie robi to syn, któremu przekazaliśmy gospodarstwo. Krótko po przepisaniu mąż zmarł. Zmarł też sąsiad, od którego mąż kupił ziemię. Teraz wdowa po nim żąda od nas, aby powtórnie jej zapłacić – i to ponad 20 tys. zł. Grozi, że w przeciwnym razie odbierze synowi tę działkę. Czy jest to możliwe?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)