Darowane jabłka bez VAT. Sadownik wygrał z fiskusem.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Darowane jabłka bez VAT. Sadownik wygrał z fiskusem.

12.07.2020autor: Andrzej Sawa

Urząd skarbowy konsekwentnie upierał się, by opodatkować podatkiem VAT sadownika, który otrzymał unijne środki finansowe z tytułu wsparcia producentów owoców i warzyw, którzy zostali poszkodowani przez rosyjskie embargo. Sprawa miała swój finał przed Naczelnym Sądem Apelacyjnym, który oddalił skargę kasacyjną fiskusa. NSA uznał, że takie wsparcie nie powinno być opodatkowane VAT.

Sadownik jest właścicielem gospodarstwa i czynnym podatnikiem VAT. Zajmuje się głównie produkcją jabłek. Po nałożeniu kilka lat temu rosyjskiego embarga na owoce i warzywa z państw Unii Europejskiej, UE wprowadziła mechanizmy wsparcia finansowego dla ich producentów, z której on skorzystał za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego.

Warunkiem otrzymania dotacji było wycofanie owoców ze sprzedaży i skierowanie ich do bezpłatnej dystrybucji, co uczynił. Jabłka posortował, popakował i swoim transportem dowiózł do banków żywności. Po otrzymaniu dofinansowania zauważył, że naliczył i odprowadził z tego tytułu podatek VAT. Wkrótce pojawiły się u niego wątpliwości, czy od otrzymanej kwoty wsparcia zwiększa się podstawa opodatkowania na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Ostatecznie uznał, że nie powinien płacić daniny, a urząd skarbowy powinien mu ją zwrócić.

Fiskus był przeciwnego zdania. Argumentował, że dokonując dostawy owoców do banków żywności, sadownik dokonał bezpłatnej dostawy w rozumieniu VAT, za którą wynagrodzeniem jest dopłata przez UE za pośrednictwem ARR. Na tej podstawie uznał, że otrzymana pomoc finansowa za darowane jabłka, koszty ich dowozu oraz pakowania powinna być opodatkowana VAT. Sadownik zaskarżył taką argumentację najpierw do WSA w Warszawie, który mu przyznał rację. Fiskus złożył skargę kasacyjną do NSA, który podzielił wyrok niższej instancji.

Wyrok jest prawomocny. Sygnatura akt: I FSK 1793/17.

as
Fot. Wójcik
autor Andrzej Sawa

Andrzej Sawa

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie prawa rolnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jabłka sandomierskie z pasją i tradycją

– Owoce wyprodukowane z pasją i miłością są smaczniejsze – przekonuje Grażyna Borowska, która na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym w gminie Zawichost prowadzi 34-hektarowy sad jabłoniowy. Jak udaje jej się łączyć tradycję z biznesem?

czytaj więcej

Czy COVID-19 zmienił sposób konsumpcji owoców w Europie?

Gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw, większe zainteresowanie konsumentów lokalnymi produktami, jak również ogólny wzrost konsumpcji zdrowej żywności, w tym warzyw i owoców w czasie pandemii COVID-19, to tylko niektóre wnioski, które płyną ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy Komisji Europejskiej. Unia Owocowa podsumowuje dotychczasowy wpływ pandemii COVID-19 na rynek owoców i warzyw w UE. 

czytaj więcej

Prąd zdrożał trzykrotnie. Sadownicy będą sypać na przemysł zamiast uruchamiać komory

Ceny prądu porażają rolników. Od ubiegłego roku faktury za energię wzrosły kilkukrotnie! W tej sytuacji  przechowywanie jabłek w komorach przestaje się kalkulować. Czy rząd zamierza w jakiś sposób wesprzeć branżę rolno-spożywczą?   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)