Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus”?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus”?

10.01.2023autor:

Nasza Czytelniczka Pani Maria z woj. podlaskiego pyta czy będzie jej przysługiwało rodzicielskie świadczenie uzupełniające i gdzie ma wystąpić z wnioskiem: do ZUS, czy do KRUS? Nasza ekspert ds. KRUS odpowiada.

W czerwcu 2022 r. ZUS przyznał mi emeryturę za 4 lata zatrudnienia i 3 lata ubezpieczenia w KRUS w kwocie 500 zł miesięcznie. Po urodzeniu drugiego dziecka zrezygnowałam z zatrudnienia. Potem urodziłam kolejne dzieci. Urodziłam 4 dzieci i je wychowałam, z tym że najmłodszy syn zginął w wypadku, gdy miał 7 lat. Czy będzie mi przysługiwało rodzicielskie świadczenie uzupełniające i gdzie mam wystąpić z wnioskiem: do ZUS, czy do KRUS?
Maria N. (woj. podlaskie)
Odpowiedź:

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, znane także jako „Mama 4 plus”, przysługuje kobiecie (gdy osiągnęła wiek emerytalny 60 lat), która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci i nie ma niezbędnych środków do życia. Termin „wychowanie dziecka” użyty w przepisach jest nieprecyzyjny. Jednakże jest już w tym zakresie orzecznictwo sądowe. W wyroku z 30.11.2021 r. sygn. akt III OSK 5729/21 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł że: „to wiek, w jakim zmarło dziecko, pozwala na ocenę, czy było ono na tyle rozwinięte, aby mogło w miarę samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie”.
Należy stwierdzić, że o zrealizowaniu procesu wychowania można mówić wówczas, gdy dziecko jest na tyle rozwinięte i ukształtowane, że może w miarę samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Zatem kilka miesięcy czy lat życia dziecka może nie wystarczyć, by uznać, że było ono wychowywane. Tym samym fakt, że pani syn zmarł w wieku 7 lat, może negatywnie wpłynąć na możliwość otrzymania przez panią świadczenia uzupełniającego.
Proponuję jednak złożyć wniosek do ZUS (bo to ZUS wypłaca pani emeryturę) i poczekać na decyzję. Nadmieniam, że ew. przyznane świadczenie uzupełniające zostanie pomniejszone o wypłacaną emeryturę.

r e k l a m a
autor: Ewa Jaworska-Spicak, spec. KRUS
fot. Pixabay

dyzur eksperta ewa jaworska spicak
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Zasiłek macierzyński z KRUS – ważny jest termin złożenia wniosku

Pani Katarzyna z woj. wielkopolskiego z uwagi na perturbacje zdrowotne wniosek o zasiłek macierzyński złożyła do KRUS z poślizgiem, co skończyło się...  wypłatą pieniędzy, ale bez wyrównania. Zobacz komentarz naszego eksperta.

czytaj więcej
Porady KRUS

Czy rolnik, żeby dostać pełną rentę, musi zaprzestać działalności rolniczej?

Czy rolnicy będący na rencie rolniczej mogą ją pobierać w całości i dalej prowadzić gospodarstwo podobnie jak emeryci – dopytują nasi Czytelnicy. O czym rolnik-rencista powinien pamiętać?

czytaj więcej
Porady KRUS

Emerytura rolnicza może być niższa niż renta. Kiedy?

Nasz Czytelnik zapytał, czy po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego KRUS wypłaci mu emeryturę rolniczą w pełnej wysokości? Rolnik jest w wyjątkowej sytuacji. Na pytanie odpowiada nasza ekspertka KRUS.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)