Jestem rolniczką i prowadzę wraz z mężem 25-hektarowe gospodarstwo. Podlegam w KRUS ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. W sierpniu 2022 r. urodziłam dziecko. Miałam komplikacje poporodowe i wniosek o zasiłek macierzyński złożyłam do KRUS dopiero w listopadzie. KRUS przyznała mi zasiłek macierzyński na 52 tygodnie w kwocie 1 000 zł miesięcznie, ale podjęła jego wypłatę od dnia złożonego wniosku. Od sąsiadki dowiedziałam się, że powinnam dostać zasiłek macierzyński od dnia urodzenia dziecka. Ona złożyła wniosek po 2 miesiącach od urodzenia dziecka i dostała wypłatę z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka. KRUS poinformowała mnie, że spóźniłam się z wnioskiem. Czy słusznie nie dostałam wyrównania zasiłku macierzyńskiego od sierpnia?
Katarzyna K. (woj. wielkopolskie)
Odpowiedź:
W myśl art. 35a, ust. 1, pkt 1 ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2022 r., poz. 933, 1155), zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która jest matką albo ojcem dziecka. Zasiłek przysługuje w kwocie 1 000 zł miesięcznie przez 52 tygodnie od dnia urodzenia dziecka. Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka jest wniosek złożony do jednostki organizacyjnej KRUS. Zgodnie z art. 35b, ust. 2 ww. ustawy, prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się, począwszy od miesiąca urodzenia dziecka, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia dziecka.
W przypadku złożenia wniosku po upływie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka (nie później niż w okresie przysługiwania) prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Z pytania wynika, że wniosek o zasiłek macierzyński złożyła pani po upływie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, wobec czego KRUS zgodnie z ww. przepisem przyznała pani zasiłek od miesiąca, w którym został złożony wniosek.
Fot. Envato elements