We Włoszech młodsze pokolenia zaczynają inwestować w nowoczesną uprawę gruszek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

We Włoszech młodsze pokolenia zaczynają inwestować w nowoczesną uprawę gruszek

11.06.2022autor: Patrycja Bernat

Zmiany pokoleniowe zachodzą również w rolnictwie. Prowadzi to do dokonywania odmiennych wyborów, jeśli chodzi o uprawy, ale także zwracanie uwagi na nowoczesne techniki agronomiczne. 

W południowych regionach Włoch coraz bardziej popularne stacją się systemy pionowych ścian w uprawie sadowniczej.

- Inwestowanie w uprawę gruszek wymaga nowoczesnego podejścia. Obecnie posiadamy około 6 hektarów, na których uprawiamy odmiany Coscia i Abate, i zamierzamy posadzić jeszcze więcej w ciągu najbliższych kilku lat. Sady są młode, więc nie wszystkie są produktywne, ale notowania wahają się w okolicach 0,90-1 euro/kg. Brzoskwinie ledwo sprzedawaliśmy po 0,25 euro/kg, więc zdecydowałem się wykarczować moje 14 hektarów. Interesuje się gruszkami, również ze względu na problemy, które wciąż dotykają północne Włochy - wyjaśniają bracia Rosario i Antonio Cipolletta z prowincji Casert.

- Gruszki Coscia zbierane są w lipcu, natomiast gruszki Abate pod koniec sierpnia. Nasze sady pionowe mają układ 0,65x3,50 m. W tej chwili osiągnęły wysokość ponad 3 m. Każde drzewo to 120-130 owoców o średniej wadze 100 g. Zbiory i przycinanie wykonujemy za pomocą ramienia podnoszącego, które może unieść do 4 osób, dzięki czemu praca przebiega szybciej. Jestem bardzo zadowolony z efektów i produkcji. Zorganizowałem to w dobry sposób, rośliny lepiej przechwytują światło, dzięki czemu owoce mają bardziej atrakcyjny kolor – dodają.

Rozmawiano również z Bruno i Fabio Di Marco z prowincji Palermo. Bracia pracują w rodzinnej firmie zajmującej się obróbką metali, ale ich pasją stało się sadownictwo. Jako jedni z pierwszych w Castronovo di Sicilia wprowadzili superintensywną technikę sadu gruszowego. Na początku założyli tradycyjny sad (4x2,5m), ale postanowili wykarczować drzewa z korzeniami i przesadzić je w bardziej nowoczesny sposób.
- Mamy 4 tysiące sadzonek gruszek Coscia posadzonych około rok temu. Drzewa reagują bardzo dobrze i osiągnęły wysokość 2,5 m.


Źródło: Freshplaza
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W uprawie gruszy sen z powiek co roku spędzają miodówki

Czujności oprócz miodówek wymagają też choroby bakteryjne i grzybowe. Sprawdź o czym musisz pamiętać! 

czytaj więcej

Ceny moreli, gruszek i jabłek. Na którym rynku hurtowym jest najtaniej?

Na Broniszach gruszka krajowa za 3,75, Gala za 1,20. Jak kształtują się ceny na pozostałych rynkach hurtowych? Jakie województwo ma najwyższe ceny?

czytaj więcej

Eksport polskich jabłek i gruszek. Gdzie trafiały nasze produkty?

Poddając analizie eksport zarówno polskich jabłek, jak i gruszek, zauważamy tendencję spadkową. Głównym kierunkiem dostaw okazał się Kazachstan.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)