Uprawa jagody kamczackiej - podstawowe zalecenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa jagody kamczackiej - podstawowe zalecenia

25.07.2021autor: Kamila Szałaj

Jagoda kamczacka (syn. suchodrzew błękitny, haskap) powoli staje się cenionym gatunkiem sadowniczym, ponieważ jej smaczne owoce są jednymi z pierwszych na rynku (maj/czerwiec) i są bardzo zdrowe. Ważna jest też możliwość szerokiego ich wykorzystania w przetwórstwie. W ślad za tym idą wysiłki hodowców, których celem jest otrzymanie odmian o słodszych, dorodniejszych owocach, i odpornych na opadanie w okresie dojrzewania.

Na początku w uprawie dominowały "stare" odmiany rosyjskie, charakteryzujące się drobnymi owocami i łatwo opadające w okresie dojrzewania. Jednak w ostatnich latach zastępowane są one znacznie ciekawszymi odmianami m.in. pochodzącymi z Polski, Kanady czy nowymi odmianami hodowli rosyjskiej.

Jagoda kamczacka, pomimo pewnych problemów z jej sprzedażą w poprzednim sezonie, w naszym kraju i za granicą nadal uznawana jest za nowy gatunek z dużymi perspektywami na rozwój. Decyzja Parlamentu Europejskiego nr 2018/2283 z grudnia 2018 r. sankcjonująca wpisanie jagody kamczackiej na listę produktów tradycyjnych, daje możliwość legalnego wprowadzania jej do obrotu na terenie Unii Europejskiej, również przez inne podmioty. Można mieć nadzieję, że decyzja ta przyczyni się do wzmocnienia wśród konsumentów i przetwórców wizerunku jagody kamczackiej jako owoców o wysokich walorach prozdrowotnych i smakowych, co przełoży się na wzrost popytu zarówno na owoce świeże, jak i przetworzone.

Jagoda kamczacka to krzew pochodzący z dalekiej Syberii. Naturalnym środowiskiem występowania suchodrzewu jest północno-wschodnia część Azji. Odmiany uprawne wywodzą się od gatunków suchodrzewu błękitnego (Lonicera coerulea var. edulis), suchodrzewu kamczackiego (L. coerulea var. kamtschatica), suchodrzewu ałtajskiego (L. coerulea var. altaica) oraz z Hokkaido w Japonii. 

r e k l a m a

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

7 powodów, dla których warto uprawiać jagodę kamczacką

Owoce jagody kamczackiej (syn. suchodrzew błękitny, haskap) są jednymi z pierwszych na rynku. Jej uprawa jest dość prosta, ale wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. O czym należy pamiętać?

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Jeżyna bezkolcowa – Jak uprawiać, jaką odmianę wybrać?

Jeżyna bezkolcowa to roślina, do której mocnych stron zaliczyć można przede wszystkim zdrowe i smaczne owoce. To, co ją jeszcze charakteryzuje to niezbyt wysokie wymagania - jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Jakie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)