Sady intensywne 2019 – Alwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sady intensywne 2019 – Alwa

28.02.2020autor: Bartłomiej Czekała

Można zaryzykować stwierdzenie, że wśród odmian badanych obecnie w moim doświadczeniu Alwa stanowi swego rodzaju relikt. Ta polska odmiana wyhodowana przez A. Rejmana, W. Dzięcioła i M. Grochowską to prawdopodobnie krzyżówka Macoun i Boiken.

Jej podstawową zaletą jest mrozoodporność porównywalna z Antonówką. Druga zaleta to bardzo obfity rumieniec, co koresponduje z aktualnymi wymaganiami rynku. Za zaletę trudno jednak uznać silny wzrost. Ten jednak znacznie słabnie po wejściu w owocowanie. Co więcej, pierwsze lata życia w doświadczeniu wskazują na to, że odmiana ta czuje się dobrze w kwaterach intensywnych.

Oczywiście, mowa tu o drzewkach wysoko szczepionych na M.9. Nie jest to pierwszy tego rodzaju przypadek, bo to samo można było powiedzieć o Mutsu i Glosterze. Odmiany te nie tylko dawały wysokie plony w sadach intensywnych, lecz także ich owoce były dostatecznie duże. Zresztą powód, dla którego zdecydowałem się sprawdzić w takich warunkach Alwę, ma związek właśnie z Glosterem. W ciągu ostatnich paru lat odmiana ta prawie zupełnie wypadła z rynku. Jak się wydaje, podstawową tego przyczyną jest jej częsta zapadalność na zbrunatnienie przygniezdne. Alwa może się więc stać substytutem Glostera, co dotyczy nie tylko miejsca na rynku, lecz także chłodniejszych stanowisk, na których nie sprawdzą się bardziej ciepłolubne odmiany.

Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portali: topagrar.pl, profitechnika.pl oraz warzywaiowoce.pl, szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czego obawiać się w marcu w sadzie?

Ostatnie lata w produkcji owoców są pełne niewiadomych. W ubiegłym sezonie było ich wiele – ciepła i mokra jesień, bezśnieżna zima z niewielką liczbą dni o ujemnej temperaturze i wiosna z przymrozkami.

czytaj więcej

Start „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”

Polacy jedzą za mało warzyw i owoców. By je promować Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zainicjował projekt „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” czyli kompleksowych badań konsumpcji, które będą realizowane przez firmę KANTAR Polska we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, a w jego inauguracji udział wzięli przedstawiciele 16 branżowych organizacji producentów oraz eksperci z firmy KANTAR Polska.

czytaj więcej

Europejskie łańcuchy zerwane przez koronawirusa. Analiza koniunktury nie jest korzystna

Mimo, że ogólna analiza koniunktury w strefie euro pokazuje względnie korzystny obraz, to jednak głębsza analiza wskazuje, że nastąpiło pogorszenie sytuacji w przetwórstwie przemysłowym. Przede wszystkim, obserwujemy wydłużenie czasu dostaw, a jedną z przyczyn tych zakłóceń w łańcuchu dostaw była epidemia koronawirusa w Chinach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)