Czego obawiać się w marcu w sadzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czego obawiać się w marcu w sadzie?

29.02.2020autor: Bartłomiej Czekała

Ostatnie lata w produkcji owoców są pełne niewiadomych. W ubiegłym sezonie było ich wiele – ciepła i mokra jesień, bezśnieżna zima z niewielką liczbą dni o ujemnej temperaturze i wiosna z przymrozkami.

Obecny sezon nie zapowiada się lepiej – zima, której właściwie nie było, zaledwie kilka nocy z ujemną temperaturą oraz najcieplejsze od dekad styczeń i luty. I znów niepewność, co przyniesie marzec...

W sadach jabłoniowych pomimo tak wielkich zawirowań temperaturowych na chwilę obecną drzewa jeszcze nie wyszły ze stanu spoczynku. Na większości odmian widać już nabrzmiewanie pąków, jednak jest to proces póki co bardzo powolny. Niemniej jeśli temperatura utrzyma się na poziomie 9–100C, jak to miało miejsce w połowie lutego, zaczną krążyć soki komórkowe i będzie można obserwować pękanie pąków. Na cieplejszych stanowiskach taki efekt można już zobaczyć w przypadku grusz.

Zwykle tę fazę obserwowaliśmy dopiero w kwietniu, dlatego hipoteza o przyspieszeniu sezonu staje się powoli faktem.


Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portali: topagrar.pl, profitechnika.pl oraz warzywaiowoce.pl, szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Skuteczność i bezpieczeństwo w ochronie sadu

W dziedzinie ochrony roślin przed agrofagami firmy prześcigają się w dostarczaniu sadownikom z jednej strony rozwiązań, które będę działać szybko i skutecznie, z drugiej – wpisywać się w trend „minimum pozostałości” i bezpieczeństwa dla środowiska. Jakie technologie prezentowane na targach zwróciły naszą uwagę?

czytaj więcej

Start „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”

Polacy jedzą za mało warzyw i owoców. By je promować Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zainicjował projekt „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” czyli kompleksowych badań konsumpcji, które będą realizowane przez firmę KANTAR Polska we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, a w jego inauguracji udział wzięli przedstawiciele 16 branżowych organizacji producentów oraz eksperci z firmy KANTAR Polska.

czytaj więcej

Sady intensywne 2019 – Alwa

Można zaryzykować stwierdzenie, że wśród odmian badanych obecnie w moim doświadczeniu Alwa stanowi swego rodzaju relikt. Ta polska odmiana wyhodowana przez A. Rejmana, W. Dzięcioła i M. Grochowską to prawdopodobnie krzyżówka Macoun i Boiken.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)