Późne przerzedzanie. Jaką strategię wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Późne przerzedzanie. Jaką strategię wybrać?

31.05.2022autor: Patrycja Bernat

Przerzedzanie zawiązków jabłoni w sezonie 2022 – dr Andrzej Soska, Soska Konsulting. Wszystko co musicie widzieć!

Po co przerzedzać? Kiedy i jakie są metody

Przerzedzamy zawiązki przede wszystkim po to, aby poprawić jakość, wielkość i wybarwienie owoców oraz uniknąć przemienności owocowania. Najlepszym terminem na wykonanie przerzedzania to moment przed zawiązywaniem owoców, pod koniec kwitnienia oraz tzw. późne przerzedzanie, kiedy zawiązki osiągają wielkość już nawet do 16 mm.

Jak przerzedzać?

Przy dużej liczbie kwiatów / zawiązków najlepsze wyniki uzyskujemy, stosując przerzedzanie kilkuetapowe.

  • Przerzedzanie ATS-em;
  • Przerzedzanie NAA ( Pomonit);
  • Przerzedzanie NAD;
  • Przerzedzanie BA;
  • Przerzedzanie z wykorzystaniem metamitronu.


Dr Andrzej Sikora omówił również strategie przerzedzania pod względem warunków pogodowych i w odniesieniu do poszczególnych odmian. Na więcej zagadnień odnajdziecie odpowiedzi w filmie poniżej. Zapraszamy do obejrzenia! 

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak poprawić wybarwienie jabłek i konkurencyjność na rynku owoców?

Barwa rumieńca, jeden z ważniejszych atrybutów jakości jabłek, coraz częściej determinuje możliwość ich zbytu na coraz bardziej konkurencyjnym rynku owoców świeżych. Jak możemy ją poprawić?

czytaj więcej

Przerzedzanie a jakość jabłek: Szymon Kamiński i Szymon Jabłoński

Przerzedzanie to najbardziej efektywna i najtańsza metoda poprawy jakości jabłoni. Jest ona niezbędna w uzyskiwaniu plonu klasy „ekstra”.

czytaj więcej

Przerzedzać! Tylko jak? Wszystkie informacje w jednym miejscu

Dlaczego wielu sadowników boi się przerzedzania zawiązków jabłoni? Jest to przecież jeden z ważniejszych zabiegów wpływających na jakość uzyskanego plonu oraz poprawiający powtarzalność plonowania w kolejnych latach. Na co zatem zwrócić uwagę, planując regulację owocowania w tym sezonie, aby uzyskać pozytywne rezultaty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)