r e k l a m a
Partnerzy portalu
Nowe odmiany śliwy domowej
03.04.2021autor: Kamila Szałaj
Wśród nowych odmian śliw ważną grupę stanowią te tolerancyjne na wirusa ospowatości śliw (PPV). Które w badaniach Instytutu Ogrodnictwa – PIB wypadły obiecująco?
W pierwszej części artykułu zaprezentowałyśmy nowe odmiany śliwy domowej odporne i tolerancyjne na szarkę, pochodzące z różnych ośrodków hodowlanych na świecie, również z Polski. W tym numerze przedstawiamy odmiany tolerancyjne na szarkę, wyhodowane w Niemczech.
Juna
Jedna z najwcześniej dojrzewających odmian śliwy domowej otrzymana w wyniku krzyżowania śliw Katinka Zwintschers Frühe. Jest samopłodna. Jej drzewa rosną umiarkowanie silnie, kwitną średnio wcześnie i dobrze plonują. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w terminie zbliżonym do owoców odmiany Herman. Ich zaletą jest stosunkowo mała podatność na osypywanie w porównaniu z innymi odmianami o wczesnym terminie dojrzewania. Owoce są małe, o masie około 20 g, wyglądem przypominają Węgierkę Zwykłą. Okrywa je początkowo jasnofioletowa, a w pełnej dojrzałości ciemnoniebieska skórka z intensywnym nalotem woskowym. Miąższ jest żółtozielonkawy, zwarty, soczysty, kwaśno-słodki, aromatyczny. Pestka dość duża w stosunku do owocu, dobrze oddziela się od miąższu.
r e k l a m a
Azura (Blue Frost)
Odmiana otrzymana w wyniku krzyżowania śliw Hanita × Cacanska Lepotica. Jest częściowo samopłodna, ale lepiej plonuje w obecności zapylaczy takich jak: Katinka, Hanita, Haroma, Jofela. Jej drzewa rosną średnio silnie, wcześnie wchodzą w okres owocowania, plonują dobrze i regularnie.
Fot. A. Głowacka, Azura (Blue Frost)Kamila Szałaj
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a