Nowa broń w walce z muszką plamoskrzydłą. Affirm z szerszą rejestracją
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowa broń w walce z muszką plamoskrzydłą. Affirm z szerszą rejestracją

30.03.2021autor: Kamila Szałaj

Dobra informacja dla plantatorów owoców jagodowych. Środek Affirm firmy Syngenta uzyskał rozszerzenie rejestracji m.in. o muszkę plamoskrzydłą.

Muszka plamoskrzydła to szkodnik, który jest utrapieniem wielu sadowników. Po raz pierwszy opisano go w Japonii w 1931 r. – od tego czasu rozprzestrzenił się na całym świecie. W Polsce został wykryty jesienią 2014 roku. Ale prawdziwą plagę muszki mieliśmy w minionym sezonie. Wystąpiła w wielu rejonach Polski w bardzo dużym nasileniu, co można było ocenić po ogromnych stratach, jakie poczyniła w wielu sadach i na plantacjach.

Muszka plamoskrzydła, czyli Drosophila suzukii to mucha z rodziny wywilżyn (Drosophilidae), z rzędu muchówek. Jest nieco większa od muszki owocowej, jej ciało ma długość 2,5–3,5 mm, a skrzydła rozpiętość 5–6 mm. Mucha ma barwę od żółtawej do brązowej i ciemne pasy na odwłoku. Charakterystyczne cechy to: duże czerwone oczy i ciemne plamy na dolnej części skrzydeł samca (stąd nazwa ‘muszka plamoskrzydła’). Odwłok samicy jest zakończony charakterystycznym, silnym, ząbkowanym pokładełkiem, przystosowanym do przecinania skórki owocu podczas składania jaj. Jaja są małe, składane zwykle do dojrzałych owoców, czasami na powierzchni skórki. Ich rozwój trwa zaledwie do trzech dni, zależnie od temperatury. Larwy żerują w owocach, są beznogie, białe lub brudnobiałe, wyrośnięte osiągają długość do 3,5 mm. W jednym owocu może być kilka, a nawet kilkanaście larw.

Drosophila suzukii uszkadza wybarwione, dojrzewające owoce roślin jagodowych (szczególnie borówki amerykańskiej, maliny, truskawki, bzu czarnego, aronii i innych), drzew pestkowych i ziarnkowych.

Affirm
, oparty o benzoesan emamektyny, to środek owadobójczy w formie granul rozpuszczalnych w wodzie, o działaniu kontaktowym i  żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników w uprawach jabłoni, gruszy, winorośli, papryki, pomidora, fasoli szparagowej, ogórka, cukinii, patisona, arbuza, melona, dyni, kabaczka i sałaty. 

19 marca dotychczasowa etykieta została rozszerzona m.in. o możliwość zwalczania muszki plamoskrzydłej w uprawach małobszarowych truskawek, porzeczek, malin, borówki wysokiej, aronii, agrestu, poziomek, jeżyn, żurawiny, malinojeżyny i porzeczkoagrestu.
 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zwalczanie zwójek przed kwitnieniem

Jak walczyć ze zwójkówkami w sadach, aby zabiegi były skuteczne i jednocześnie pozostawić w plonie jak najmniejsze ilości pozostałości środków ochrony roślin?

czytaj więcej

Nowe odmiany śliwy domowej

Wśród nowych odmian śliw ważną grupę stanowią te tolerancyjne na wirusa ospowatości śliw (PPV). Które w badaniach Instytutu Ogrodnictwa – PIB wypadły obiecująco?

czytaj więcej

Muszka plamoskrzydła – groźny szkodnik w sadach i plantacjach

W ostatnich latach coraz więcej uwagi i wysiłku poświęcamy muszce plamoskrzydłej, która jest gatunkiem inwazyjnym. Owoce zaatakowane przez szkodnika tracą wartość handlową. Te niezebrane stanowią dalsze zagrożenie dla naszych upraw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)