Konwersja sadu pod cięcie mechaniczne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Konwersja sadu pod cięcie mechaniczne

22.02.2021autor: Kamila Szałaj

W związku ze stale rosnącymi kosztami produkcji wielu sadowników decyduje się na cięcie mechaniczne i o ile nie ma problemów w przypadku nowoczesnych, młodych nasadzeń, o tyle w przypadku starszych, silniej rosnących sadów nasuwa się wiele pytań. Jak podejść do tego zagadnienia?

Początek roku to etap, w którym cięcie zimowe jest już w pełni, stąd wiele pytań w tym temacie. Cięcie jest pierwszym etapem budowania jakości, to właśnie podczas tego zabiegu zapewniamy prawidłowe doświetlenie owoców, co przełoży się na ich odpowiednie wybarwienie i wielkość.
W osiągnięciu tego celu pomocne może być cięcie mechaniczne. Przekształcenie sadu prowadzonego metodą tradycyjną pod cięcie mechaniczne nie musi być wcale trudne.

I etap: cięcie odmładzające

Do wprowadzania cięcia mechanicznego w starszych kwaterach powinno się podejść w kilku etapach. Po pierwsze nie powinno zaczynać się od razu od użycia maszyn do cięcia mechanicznego, ponieważ skutki mogą być odwrotne, a mianowicie spadek plonów i jakości oraz nieprawidłowy wzrost drzew.

fot. W sadach o rozstawie 3,5 × 1 m należy ciąć w odległości 45–50 cm od pnia

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strategia „Od pola do stołu”. MRiRW czeka na uwagi ws. integrowanej produkcji jabłoni

Resort rolnictwa przygotował propozycje zmian do list kontrolnych metodyk integrowanej produkcji jabłoni pod kątem Strategii „Od pola do stołu”. Na uwagi czeka do 5 marca.

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Jeżyna bezkolcowa – Jak uprawiać, jaką odmianę wybrać?

Jeżyna bezkolcowa to roślina, do której mocnych stron zaliczyć można przede wszystkim zdrowe i smaczne owoce. To, co ją jeszcze charakteryzuje to niezbyt wysokie wymagania - jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Jakie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)