Strategia „Od pola do stołu”. MRiRW czeka na uwagi ws. integrowanej produkcji jabłoni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strategia „Od pola do stołu”. MRiRW czeka na uwagi ws. integrowanej produkcji jabłoni

20.02.2021autor: Kamila Szałaj

Resort rolnictwa przygotował propozycje zmian do list kontrolnych metodyk integrowanej produkcji jabłoni pod kątem Strategii „Od pola do stołu”. Na uwagi czeka do 5 marca.

Przyjęta przez Komisję Europejską Strategia „Od pola do stołu” zakłada, że do 2030 roku stosowanie środków ochrony roślin ma być ograniczone o 50 proc. Jednocześnie trzeba będzie wyeliminować połowę preparatów, z których użyciem wiąże się największe potencjalne ryzyko.

Dlatego resort rolnictwa wraz z instytutami naukowymi rozpoczął przegląd metodyk integrowanej produkcji, w szczególności w zakresie „List obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji”.  Do tej pory przygotowane zostały propozycje zmian do list kontrolnych metodyk integrowanej produkcji jabłoni. Żeby je pobrać, kliknij TUTAJ. Sukcesywnie będą udostępniane także kolejne listy kontrolne.

Uwagi do proponowanych zmian można zgłaszać w terminie do 5 marca 2021 na adres e-mail: konsultacje-kor@minrol.gov.pl.

W ramach projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano wsparcie dla uczestnictwa w systemach jakości żywności ukierunkowanych na ograniczenie stosowania chemicznych środków produkcji rolnej, w tym dla systemu Integrowanej produkcji roślin. Uczestnictwu w ramach systemu Integrowanej produkcji roślin poświęcony został przede wszystkim odrębny ekoschemat.

Aby uczestnictwo w systemie Integrowanej produkcji roślin mogło efektywnie przybliżać do osiągniecia powyższych celów strategii „Od pola do stołu”, konieczne jest zrewidowanie wymagań w ramach metodyk integrowanej produkcji roślin, w zakresie: wprowadzenia obligatoryjnego stosowania niechemicznych metod ochrony roślin (biologicznych, agrotechnicznych) i podejmowania działań związanych z utrzymaniem bioróżnorodności.
ksz, na podst. MRIRW
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Konwersja sadu pod cięcie mechaniczne

W związku ze stale rosnącymi kosztami produkcji wielu sadowników decyduje się na cięcie mechaniczne i o ile nie ma problemów w przypadku nowoczesnych, młodych nasadzeń, o tyle w przypadku starszych, silniej rosnących sadów nasuwa się wiele pytań. Jak podejść do tego zagadnienia?

czytaj więcej

Zwalczanie przędziorków. Bardzo ważne wczesną wiosną!

Każdego roku w wielu sadach przędziorki wyrządzają znaczne szkody. Te maleńkie roztocza wysysają zawartość komórek miękiszu, co powoduje zwiększenie transpiracji oraz zmniejszenie fotosyntezy. Na zaatakowanych drzewach owoce nie wyrastają i gorzej wybarwiają się. Słabiej zawiązują się pąki kwiatowe na rok następny, a drzewa są bardziej podatne na przemarzanie zimą. W skutecznym zwalczaniu tych szkodników kluczowe są zabiegi wczesnowiosenne.

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)