Jędrność – czy to tylko wapń?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jędrność – czy to tylko wapń?

13.08.2020autor: Kamila Szałaj

Od kilku sezonów wapń uważa się za najważniejszy pierwiastek wpływający na jędrność i jakość owoców. Co z pozostałymi pierwiastkami? Które makro- i mikroelementy mają szczególny wpływ w drodze do jakości?  Wyjaśniają to: Szymon Kamiński i Szymon Jabłoński.

Szymon Kamiński: O wapniu wiadomo bardzo dużo. Lecz powiedzmy o nim coś jeszcze, nieco inaczej – wapń w formie rozpuszczalnej (Ca2+) jest pobierany w stosunkowo niskim pH gleby. Dlatego całkowita zawartość wapnia w glebie nie określa precyzyjnie dostępności tego pierwiastka dla roślin. 

Szymon Jabłoński: Wapń w glebie tworzy połączenia ze związkami organicznymi, występującymi m.in. w próchnicy. Dlatego dla odpowiedniej zawartości wapnia w glebie należy dbać o dobry poziom próchnicy w glebie. 

S.K.: Poprawa zawartości próchnicy w glebie jest skutecznym zabiegiem wpływającym na zwiększenie dostępnego wapnia dla roślin. Związki organiczne (próchnica) „chronią” wapń przed wytrąceniem z roztworu glebowego w szerokim zakresie pH. 

S.J.: Próchnica jest również źródłem dostępnego azotu i fosforu dla roślin. Wapń jednak jest dopiero trzecim makroelementem pod względem ilości w roślinie. Więcej jest azotu i potasu… 

S.K.: …a skoro jest ich najwięcej, pełnią kluczową rolę do prawidłowego rozwoju. Które pierwiastki bezpośrednio wpływają na twardość owoców? 

S.J.: Na to pytanie jest coraz więcej odpowiedzi. Oprócz podstawowych makroelementów (N, K, Ca, Mg, P, S), które z pewnością wpływają na uzyskanie dobrej jakości plonu, mamy mikroelementy, których niedobory mogą zmniejszyć jakość plonu nawet przy optymalnej zawartości pierwiastków podstawowych. 


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Top 13 przerobowych odmian winorośli

Od 2004 r. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach prowadzi winnicę doświadczalną w celu wytypowania najbardziej wartościowych odmian winorośli do uprawy w warunkach Polski Centralnej. Które z badanych odmian wypadły najlepiej? 

czytaj więcej

Choroby i szkodniki ziarnkowych: na półmetku sezonu

Sezon 2020 jest pełen niespodziewanych zwrotów akcji. Dotyczy to głównie przebiegu pogody.

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)