Choroby i szkodniki ziarnkowych: na półmetku sezonu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Choroby i szkodniki ziarnkowych: na półmetku sezonu

20.07.2020autor: Kamila Szałaj

Sezon 2020 jest pełen niespodziewanych zwrotów akcji. Dotyczy to głównie przebiegu pogody.

Zapowiadało się, że będziemy mieli suchy rok, a tymczasem maj i czerwiec ilością opadów nadrobiły za całe poprzednie cztery miesiące. Niestety, wraz z opadami deszczu pojawił się też grad….

Uszkodzenia gradowe

Nawałnice z kulami gradu o średnicy nawet do 30 mm w pierwszej dekadzie czerwca spowodowały znaczące uszkodzenia w sadach jabłoniowych i w pozostałych uprawach. Niszcząca siła przecinała skórkę zawiązków, ucinała zawiązki i młode pędy, a także przecinała korę na pędach. Największe straty notowano w woj. mazowieckim (w pasie gmin: Promna, Jasieniec, Warka, Góra Kalwaria), łódzkim (gm. Cielądz), a także lokalnie na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. W przypadku silnych uszkodzeń straty są nieodwracalne.


Jedyne, co można było zrobić, to zabezpieczyć uszkodzone tkanki pędów przed chorobami gnilnymi. W tym celu zalecane są produkty zawierające tiofanat metylu. W przypadku grusz, zwłaszcza tam gdzie w poprzednich latach występowały objawy zarazy ogniowej, konieczne były zabiegi produktami miedziowymi.

Choroby – jaka sytuacja

Sytuacja z parchem jabłoni na obecną chwilę (koniec czerwca) w większości regionów wygląda na opanowaną. Zdarzają się co prawda przypadki, gdzie nie do końca powiodła się ochrona przed tą chorobą, ale są one sporadyczne. W sadach „czystych” w dalszej części sezonu wskazane jest wykonywanie co 7–10 dni zabiegów zapobiegawczych preparatami kontaktowymi, zawierającymi m.in. kaptan czy mankozeb. Jeśli parch jabłoni jest widoczny na liściach, konieczne będą zabiegi wyniszczające produktami zawierającymi difenokonazol, ewentualnie węglanem lub wodorowęglanem potasu.


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jędrność – czy to tylko wapń?

Od kilku sezonów wapń uważa się za najważniejszy pierwiastek wpływający na jędrność i jakość owoców. Co z pozostałymi pierwiastkami? Które makro- i mikroelementy mają szczególny wpływ w drodze do jakości?  Wyjaśniają to: Szymon Kamiński i Szymon Jabłoński.

czytaj więcej

Top 13 przerobowych odmian winorośli

Od 2004 r. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach prowadzi winnicę doświadczalną w celu wytypowania najbardziej wartościowych odmian winorośli do uprawy w warunkach Polski Centralnej. Które z badanych odmian wypadły najlepiej? 

czytaj więcej

Bawełnica korówka zaskoczyła sadowników. Bardzo liczne kolonie

W tym roku w sadach występuje silna presja ze strony bawełnicy korówki. To spory problem, bo w programie ochrony jabłoni na kilka tygodni przed zbiorami nie ma zbyt wielu narzędzi do walki z tym szkodnikiem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)