Jak aplikować nawozy wraz z nawadnianiem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak aplikować nawozy wraz z nawadnianiem?

11.07.2020autor: Kamila Szałaj

Podawanie nawozów z wodą to znakomity sposób żywienia roślin. Pozwala na precyzyjne sterowanie dawkami i proporcjami składników pokarmowych, a ich działanie jest szybkie i skuteczne. Konieczne jest jednak wyposażenie instalacji nawadniającej w elementy pozwalające na rozpuszczanie i dawkowanie roztworu nawozowego.  

Nawożenie sadów z reguły opiera się na nawożeniu posypowym, natomiast fertygacja stanowi – w mniejszym lub większym stopniu – uzupełnienie żywienia roślin. Ogromną jej zaletą jest to, że możemy aplikować nawozy stosowane w niewysokich dawkach w sposób o wiele bardziej skuteczny i mniej czasochłonny niż opryskiwanie (B, Fe, pozostałe mikroskładniki). Fertygację możemy opierać o proste schematy oparte na nawozach wieloskładnikowych lub bardziej złożone, skomponowane z nawozów prostych, dopasowane do odmiany i fazy rozwojowej roślin.

Najprostsze i najtańsze rozwiązania

Najłatwiejszym sposobem podawania nawozów do instalacji irygacyjnej jest wpompowanie ich roztworu do linii za pomocą opryskiwacza. Wymaga to jedynie wykonania przyłącza na magistrali wodnej, np. za pomocą opaski i szybkozłączy kłowych. Warunkiem jest to, aby ciśnienie generowane przez opryskiwacz było wyższe do tego, panującego w linii nawadniającej. W opryskiwaczu wyposażonym w dobry rozwadniacz o wiele łatwiej będzie rozpuścić nawozy, co czyni taki sposób bardzo wygodnym.

Niestety, tak proste i tanie rozwiązanie ma również wiele wad. Przede wszystkim trudno tu kontrolować ilość podawanego nawozu oraz czas dawkowania (nie powinien być zbyt krótki, gdyż roztwór nie rozprowadzi się dobrze w instalacji i nawożenie plantacji nie będzie równomierne).  Ponadto wymaga „zablokowania” opryskiwacza i ciągnika na czas fertygacji. Kolejna wada to możliwość podawania tylko jednego rodzaju nawozów jednocześnie. 


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pompy do nawadniania

Kilka ostatnich sezonów to dla sadowników coraz częstsze długotrwałe okresy bez deszczu i susze. W takich warunkach trudno wyobrazić sobie intensywną produkcję owoców bez nawadniania. Coraz częściej spotykamy też systemy zraszania nadkoronowego do ochrony przed przymrozkami. Podstawowym elementem tych instalacji jest pompa.  

czytaj więcej

Uwaga! Zmieniają się zasady nawożenia mocznikiem

16 czerwca br. prezydent RP podpisał ustawę o nawozach i nawożeniu oraz ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ustawa wprowadza od 1 sierpnia 2021 r. zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej ale nie zupełnie.

czytaj więcej

Prezydent Duda: Polska będzie istotnym producentem nawozów azotowych na świecie

Wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda odwiedził zakłady nawozowe Anwil PKN Orlen we Włocławku, gdzie od roku trwa budowa trzech instalacji w nowej linii do produkcji nawozów. – Dzięki tej inwestycji Polska stanie się istotnym producentem nawozów azotowych na świecie – powiedział.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)