Pompy do nawadniania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pompy do nawadniania

17.07.2020autor: Kamila Szałaj

Kilka ostatnich sezonów to dla sadowników coraz częstsze długotrwałe okresy bez deszczu i susze. W takich warunkach trudno wyobrazić sobie intensywną produkcję owoców bez nawadniania. Coraz częściej spotykamy też systemy zraszania nadkoronowego do ochrony przed przymrozkami. Podstawowym elementem tych instalacji jest pompa.  

Dobór pompy do instalacji nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną, choć też nie tak prostą, jakby się wydawało. Nie każda instalacja będzie dobrze współpracowała z każdą pompą. O ile nie mamy trudności z wyborem między pompami elektrycznymi a motopompami, to już o dobór charakterystyki pracy z reguły nie dbamy. 


Charakterystyka pracy najważniejsza 



Przyjrzyjmy się pracy instalacji nawadniającej: załóżmy, że dana pompa zasila 1 ha sadu, gdzie położone są linie kroplujące po dwie na każdy rząd drzew. Przepływ wody wynosi 600 l/ min, a ciśnienie na wejściu do instalacji: 2 bary. Jeśli odłączymy po jednej linii w każdym rzędzie, pozostawiając tylko jedną, ta sama pompa wygeneruje ciśnienie np. 3,5 bara, a wydatek wody wyniesie 400 l/min. Natomiast gdy linie kroplujące wymienimy na instalację z mikrozraszaczami, wydatek wody wzrośnie do 1200 l/min, a ciśnienie spadnie do np. 1 bara. To wszystko przy użyciu jednej, tej samej pompy. Różnice ciśnienia, jakie zachodzą podczas zmiany przepływu wody, to właśnie charakterystyka pracy pompy. 

Każdy model ma swoją własną, unikalną charakterystykę i dobieranie pompy na podstawie danych typu: „pompa X: ciśnienie (wysokość podnoszenia) – 5 barów, wydatek – 500 l/min” jest obarczone bardzo dużym ryzykiem „nietrafienia” z jej parametrami. Jak widzimy w powyższym przykładzie, jedna pompa może pracować z różnymi wydatkami i ciśnieniami, a zależy to od instalacji, do jakiej ją podłączymy. 

Natomiast najczęściej podawane parametry ciśnienia i wydatku to maksymalne jej możliwości dające jedynie pogląd zakresu pracy. Mało tego – są to skrajnie różne parametry, gdyż pompa przy maksymalnym ciśnieniu wygeneruje minimalny wydatek z powodu dużego oporu wody. Natomiast maksymalny wydatek następuje przy wolnym wylewie i ciśnieniu bliskim zera. Generalnie wraz ze wzrostem ciśnienia spada wydatek pompy. Charakterystyka pracy pozwala dowiedzieć się, jak duży będzie to spadek. 

r e k l a m a

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak aplikować nawozy wraz z nawadnianiem?

Podawanie nawozów z wodą to znakomity sposób żywienia roślin. Pozwala na precyzyjne sterowanie dawkami i proporcjami składników pokarmowych, a ich działanie jest szybkie i skuteczne. Konieczne jest jednak wyposażenie instalacji nawadniającej w elementy pozwalające na rozpuszczanie i dawkowanie roztworu nawozowego.  

czytaj więcej

Rusza szacowanie strat po deszczu nawalnym

Gminy ruszają z przyjmowaniem wniosków o oszacowanie szkód w związku z ostatnimi nawalnymi deszczami.

czytaj więcej

SDF i autonomiczne roboty do prac w winnicach

VitiBot to francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów między innymi do prac w winnicach. Koncern SDF, który produkuje traktory, kombajny marki Deutz-Fahr, przejął większościowy pakiet udziałów VitiBot.  Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF, zapowiedział wzbogacenie oferty o zeroemisyjne pojazdy elektryczne oraz ciągniki autonomiczne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)