Dokarmianie i biostymulacja w czerwcu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dokarmianie i biostymulacja w czerwcu

03.06.2021

W czerwcu kończy się okres podziałów komórkowych w zawiązkach owoców i następuje "opad świętojański". Dalsze rozrastanie się jabłek wynika już tylko z powiększania się wcześniej powstałych komórek. Jednocześnie zachodzą procesy, które mają na celu wytworzenie nowych pąków kwiatowych na następny sezon.

Zazwyczaj w drugiej połowie maja, ale w tym roku raczej na początku czerwca, dochodzi do swoistego przesilenia i spowolnienia intensywności podziałów komórek w zawiązkach. Okres intensywnych podziałów możemy wydłużyć np. poprzez stosowanie cytokinin (np. do przerzedzania zawiązków). Takie wydłużenie podziałów wydaje się być dla sadowników bardzo korzystne, ponieważ sprzyja powstawaniu większej liczby komórek, a to z kolei – jakości owoców. Im więcej komórek, tym lepiej, bo miąższ jabłek będzie bardziej zwarty, a wapń w nim mniej rozcieńczony. Im dłużej będą zachodziły w zawiązkach podziały komórkowe, tym dłużej (w wyniku działania auksyn) wspomniany wapń będzie transportowany do zawiązków.

Po ustaniu podziałów komórkowych produkcja auksyn w wierzchołkach wzrostu w młodych gałązkach (teraz tam będą najsilniejsze podziały komórkowe) spowoduje, że transport wapnia zostanie przekierowany właśnie do gałęzi. A więc intensywny wzrost pędów oznacza zakończenie naturalnego zaopatrywania owoców w wapń. Jest to naturalna kolej rzeczy, która jednak – z punktu widzenia sadownika – nie jest korzystna dla późniejszej jakości jabłek (przynajmniej w naszym rozumieniu).

r e k l a m a
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sandomierszczyza: w jakiej kondycji są sady jabłoniowe?

Na Sandomierszczyźnie większość odmian jabłoni ma już zawiązki. W niektórych kwaterach kwitnie jeszcze Szampion. 

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Jeżyna bezkolcowa – Jak uprawiać, jaką odmianę wybrać?

Jeżyna bezkolcowa to roślina, do której mocnych stron zaliczyć można przede wszystkim zdrowe i smaczne owoce. To, co ją jeszcze charakteryzuje to niezbyt wysokie wymagania - jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Jakie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)