Czym się kierować przy zakupie drzewek owocowych w szkółce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym się kierować przy zakupie drzewek owocowych w szkółce?

15.11.2019autor:

Aby mieć gwarancję, że kupowany materiał szkółkarski jest zdrowy i tożsamy odmianowo, należy się upewnić, że pochodzi on z kwalifikowanej szkółki. Sadząc bowiem drzewka z niepewnego źródła, narażamy się na poważne straty finansowe spowodowane złą jakością nabytego towaru. Ponadto podczas zakupu materiału roślinnego zalecana jest jego wnikliwa ocena organoleptyczna. Poniżej krótkie przypomnienie, na co zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że drzewka dobrze się przyjmą i będą wydajne nie tylko w pierwszym roku po posadzeniu, ale i w kolejnych latach uprawy.

Jakie powinny być wymiary drzewek owocowych?

Wysokość drzewka powinna wynosić ponad 150 cm, a w wyborze ekstra – nawet ponad 180 cm. Ten parametr zależy od podkładki, odmiany i czasu, w jakim materiał szkółkarski przebywał w gruncie. Materiał starszy typu knip-boom będzie wykazywał silniejszy wzrost niż drzewka siedmiomiesięczne. Drzewko powinno charakteryzować się harmonijnym wzrostem wszystkich elementów budowy oraz silnym wigorem. 

Za optymalną średnicę pnia uznaje się 12–15 mm na wysokości 10 cm powyżej miejsca okulizacji. Miejsce uszlachetnienia może znajdować się na wysokości 10–25 cm, przy czym należy pamiętać, że im jest ono wyżej, tym siła wzrostu drzewa jest słabsza. Jest to szczególnie istotne przy wyborze odmian drobnoowocowych i krótkopędowych (np. Red Delicious, Gala) na podkładkach słabo rosnących, ponieważ obserwuje się u nich problem z wyrastaniem owoców, zwłaszcza w lata suche. 

r e k l a m a

Części wierzchołkowe nie mogą być uszkodzone 

Zasuszone, uszkodzone agrotechnicznie lub mechanicznie wierzchołki przewodnika i pędów bocznych mogą negatywnie wpływać na przyjmowanie się drzewek oraz ich wzrost. Po wysadzeniu na miejsce stałe takie pędy należy przyciąć. Ponadto na osłabienie wytrzymałości drzewek na mróz w czasie przechowywania mogą wpłynąć wykonane nieprawidłowo i w nieodpowiednim terminie zabiegi agrotechniczne (m.in. nawożenie i chemiczna defoliacja).

Ile pędów bocznych powinno mieć drzewko? 

Bardzo dobrze rozgałęzione drzewka powinny mieć co najmniej 12–15 pędów bocznych odchodzących pod kątem prostym od przewodnika. W przypadku odmian wykazujących silną dominację wierzchołkową (np. Celeste, Rubin, Gloster czy Alwa) będzie ich 8–10. 

Liczba pędów bocznych bardzo często jest silnie skorelowana z ich długością. Z praktycznego punktu widzenia najlepsze są drzewka, których pędy osiągają długość 30−40 cm; dłuższe wymagają skrócenia po posadzeniu w miejsce stałe. Pędy krótsze zakończone pąkami kwiatowymi również są pożądane, gdyż są potencjalnym źródłem krótkopędów i pąków kwiatowych na lata kolejne. Istniejące pąki kwiatowe w pierwszym roku po posadzeniu należy usuwać, gdyż mogą osłabiać i opóźniać start nowo posadzonych drzewek, zwłaszcza gdy występują w większych ilościach. 
Wysokość rozmieszczenia pierwszych rozgałęzień tworzących koronkę drzewka zależy od typu drzewka i odmiany. U okulantów i drzewek siedmiomiesięcznych korony będą umieszczone niżej. U odmian o pokroju zwisłym (np. grupa Jonagoldów) pierwsze pędy syleptyczne powinny znajdować się na wysokości 70–80 cm i wyższej, zaś u odmian krótkopędowych (Gala, Szampion, niektóre sporty Red Delicious) – nieco niżej. 

System korzeniowy powinien być dobrze wykształcony

Drzewko dobrej jakości powinno mieć dobrze wykształcony system korzeniowy składający się z 5–7 równorzędnych korzeni bocznych o długości około 30 cm, najlepiej pokrytych drobnymi korzeniami obrastającymi. 

Ważne jest, aby system korzeniowy był proporcjonalny w stosunku do części nadziemnej. Jeśli będzie inaczej, wówczas drzewka będą wymagały szczególnej uwagi, w tym m.in. odpowiedniej agrotechniki, ilości wody i składników pokarmowych po wysadzeniu w miejsce stałe. Nie bez znaczenia jest również kondycja systemu korzeniowego. Należy unikać jego przesuszenia, ponieważ regeneracja korzeni przed posadzeniem oraz po ich posadzeniu jest trudna i opóźnia wzrost roślin. 

Zdrowotność drzewek owocowych

Szczególną uwagę należy zwrócić na korę. Różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak przebarwienia, zapadnięcia, nekrozy i pofałdowania mogą być wynikiem porażenia przez patogeny grzybowe, m.in.: sprawców raka drzew owocowych i zgorzeli kory, które najczęściej występują w miejscu przycięcia (uszlachetniania) oraz na pniu głównym w miejscach po podkrzesywaniu. Stan zdrowotny miejsc po wycięciu czopów oraz pędów poniżej korony po zabiegu pensowania powinien być bez zastrzeżeń.

Niedopuszczalna jest obecność uszkodzeń, zranień i spękań. Uszkodzenia gradowe powinny być zabliźnione bez wyraźnych objawów obecności zgorzeli. Niedopuszczalna jest również obecność szkodników i ich jaj. Lustrując drzewka pod kątem ich występowania warto szczególną uwagę zwrócić na sąsiedztwo pąków, gdzie jaja szkodników występują w dużym nasileniu.

Należy również sprawdzić korzenie i szyjkę korzeniową pod kątem gładkich, owalnych, jasnobrunatnych i miękkich narośli, które z czasem mogą się powiększać i drewnieć. Ich obecność świadczy o guzowatości korzeni, która atakuje podkładki drzew owocowych oraz młode drzewa.

Guzy te utrudniają pobieranie i przewodzenie wody oraz składników mineralnych, przyczyniając się do znacznego osłabienia wzrostu drzew czy nawet ich obumarcia. Taki materiał szkółkarski powinien być niszczony i niewprowadzany do obrotu. 


Dr hab. Magdalena Kapłan
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przygotować sad do zimy?

Sezon wegetacyjny roślin sadowniczych dobiegł końca, nie możemy jednak zapominać o przygotowaniu ich do zimy.

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Jeżyna bezkolcowa – Jak uprawiać, jaką odmianę wybrać?

Jeżyna bezkolcowa to roślina, do której mocnych stron zaliczyć można przede wszystkim zdrowe i smaczne owoce. To, co ją jeszcze charakteryzuje to niezbyt wysokie wymagania - jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Jakie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)