Czym się kierować przy zakupie drzewek owocowych w szkółce?
Aby mieć gwarancję, że kupowany materiał szkółkarski jest zdrowy i tożsamy odmianowo, należy się upewnić, że pochodzi on z kwalifikowanej szkółki. Sadząc bowiem drzewka z niepewnego źródła, narażamy się na poważne straty finansowe spowodowane złą jakością nabytego towaru. Ponadto podczas zakupu materiału roślinnego zalecana jest jego wnikliwa ocena organoleptyczna. Poniżej krótkie przypomnienie, na co zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że drzewka dobrze się przyjmą i będą wydajne nie tylko w pierwszym roku po posadzeniu, ale i w kolejnych latach uprawy.
Jakie powinny być wymiary drzewek owocowych?
Wysokość drzewka powinna wynosić ponad 150 cm, a w wyborze ekstra – nawet ponad 180 cm. Ten parametr zależy od podkładki, odmiany i czasu, w jakim materiał szkółkarski przebywał w gruncie. Materiał starszy typu knip-boom będzie wykazywał silniejszy wzrost niż drzewka siedmiomiesięczne. Drzewko powinno charakteryzować się harmonijnym wzrostem wszystkich elementów budowy oraz silnym wigorem.
Części wierzchołkowe nie mogą być uszkodzone
Zasuszone, uszkodzone agrotechnicznie lub mechanicznie wierzchołki przewodnika i pędów bocznych mogą negatywnie wpływać na przyjmowanie się drzewek oraz ich wzrost. Po wysadzeniu na miejsce stałe takie pędy należy przyciąć. Ponadto na osłabienie wytrzymałości drzewek na mróz w czasie przechowywania mogą wpłynąć wykonane nieprawidłowo i w nieodpowiednim terminie zabiegi agrotechniczne (m.in. nawożenie i chemiczna defoliacja).
Ile pędów bocznych powinno mieć drzewko?
Bardzo dobrze rozgałęzione drzewka powinny mieć co najmniej 12–15 pędów bocznych odchodzących pod kątem prostym od przewodnika. W przypadku odmian wykazujących silną dominację wierzchołkową (np. Celeste, Rubin, Gloster czy Alwa) będzie ich 8–10.
Wysokość rozmieszczenia pierwszych rozgałęzień tworzących koronkę drzewka zależy od typu drzewka i odmiany. U okulantów i drzewek siedmiomiesięcznych korony będą umieszczone niżej. U odmian o pokroju zwisłym (np. grupa Jonagoldów) pierwsze pędy syleptyczne powinny znajdować się na wysokości 70–80 cm i wyższej, zaś u odmian krótkopędowych (Gala, Szampion, niektóre sporty Red Delicious) – nieco niżej.
System korzeniowy powinien być dobrze wykształcony
Drzewko dobrej jakości powinno mieć dobrze wykształcony system korzeniowy składający się z 5–7 równorzędnych korzeni bocznych o długości około 30 cm, najlepiej pokrytych drobnymi korzeniami obrastającymi.
Zdrowotność drzewek owocowych
Szczególną uwagę należy zwrócić na korę. Różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak przebarwienia, zapadnięcia, nekrozy i pofałdowania mogą być wynikiem porażenia przez patogeny grzybowe, m.in.: sprawców raka drzew owocowych i zgorzeli kory, które najczęściej występują w miejscu przycięcia (uszlachetniania) oraz na pniu głównym w miejscach po podkrzesywaniu. Stan zdrowotny miejsc po wycięciu czopów oraz pędów poniżej korony po zabiegu pensowania powinien być bez zastrzeżeń.
Niedopuszczalna jest obecność uszkodzeń, zranień i spękań. Uszkodzenia gradowe powinny być zabliźnione bez wyraźnych objawów obecności zgorzeli. Niedopuszczalna jest również obecność szkodników i ich jaj. Lustrując drzewka pod kątem ich występowania warto szczególną uwagę zwrócić na sąsiedztwo pąków, gdzie jaja szkodników występują w dużym nasileniu.
Guzy te utrudniają pobieranie i przewodzenie wody oraz składników mineralnych, przyczyniając się do znacznego osłabienia wzrostu drzew czy nawet ich obumarcia. Taki materiał szkółkarski powinien być niszczony i niewprowadzany do obrotu.
Dr hab. Magdalena Kapłan
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Najważniejsze tematy