Bioprodukty mikrobiologiczne poprawią żyzność gleby i jakość plonu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bioprodukty mikrobiologiczne poprawią żyzność gleby i jakość plonu

19.03.2021autor: Kamila Szałaj

W intensywnej produkcji ogrodniczej powszechnie stosowane jest wysokie nawożenie mineralne i aplikacja środków ochrony roślin, co obniża potencjał biologiczny i jakość gleby oraz powoduje jej erozję. Dużym problemem jest degradacja gleb i jej zakwaszenie, co może ograniczać produkcję roślinną. W takich glebach zmniejsza się dostępność składników pokarmowych dla roślin. 

Rozwiązaniem tych problemów jest wdrożenie do praktyki ogrodniczej opracowanych w Instytucie ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach innowacyjnych naturalnych bioproduktów wzbogaconych mikrobiologicznie takich, jak bionawozy i ulepszacze glebowe. 

Zespół pracowników IO-PIB, w którego skład wchodzą: dr hab. Lidia Sas-Paszt, prof. IO, mgr Paweł Trzciński, dr Anna Lisek, mgr Edyta Derkowska, dr Beata Sumorok, mgr Sławomir Głuszek, mgr Mateusz Frąc, mgr Michał Przybył i mgr Krzysztof Weszczak opracowali także metody ich stosowania w zróżnicowanych warunkach uprawy polowej i szklarniowej roślin ogrodniczych. Biopreparaty, o których mowa znajdują zastosowanie przede wszystkim na glebach o dużej intensywności upraw, gdzie brak jest możliwości przeprowadzenia powszechnie zalecanego zmianowania, a także na glebach przygotowywanych pod nowe nasadzenia. 

- Bioprodukty mikrobiologiczne są przeznaczone do różnych upraw, w zależności od potrzeb i problemów występujących w gospodarstwach ogrodniczych. Opracowane biopreparaty są odpowiedzią na problemy producentów roślin ogrodniczych uprawiających rośliny metodami ekologicznymi i integrowanymi. Zastosowanie innowacyjnych biopreparatów mikrobiologicznych zapewni wysokie plony przy znacznej oszczędności nakładów finansowych, podniesienie jakości plonów, wartości prozdrowotne oraz zwiększy zawartość materii organicznej w glebie - wyjaśnia Instytut.

Grzyby z rodzaju Trichoderma – składnik nawozów. Materiał pobrany z 7-dniowej hodowli na pożywce ziemniaczano-glukozowej 

Zdaniem Instytutu, opracowanie nowych biopreparatów mikrobiologicznych przyczyni się do rozwoju firm sektora produkcji ogrodniczej w Polsce. Nowoopracowane biopreparaty są już w sprzedaży oraz są wdrażane do praktyki ogrodniczej w Polsce i w Wielkiej Brytanii. 
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku minister rolnictwa przyznał wyróżnienie Instytutowi za opracowanie i komercjalizacja bioproduktów mikrobiologicznych dla produkcji owoców i warzyw o walorach prozdrowotnych oraz dla poprawy żyzności gleb.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawożenie podstawowe - na dobry start

Choć uznaje się, że rośliny sadownicze mają dość niewielkie (w porównaniu do większości upraw rolniczych i warzywniczych) zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, to jednak nawożenie jest tym elementem produkcji, który może wspomóc sad w corocznym, intensywnym owocowaniu i uzyskaniu owoców wysokiej jakości albo… jeśli jest niewłaściwe – spowodować straty np.: poprzez zaburzenie stosunków pomiędzy składnikami, osłabienie owocowania, pogorszenie kondycji drzew i jakości owoców.

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Jeżyna bezkolcowa – Jak uprawiać, jaką odmianę wybrać?

Jeżyna bezkolcowa to roślina, do której mocnych stron zaliczyć można przede wszystkim zdrowe i smaczne owoce. To, co ją jeszcze charakteryzuje to niezbyt wysokie wymagania - jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Jakie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)