Nawożenie podstawowe - na dobry start
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawożenie podstawowe - na dobry start

08.02.2021autor: Kamila Szałaj

Choć uznaje się, że rośliny sadownicze mają dość niewielkie (w porównaniu do większości upraw rolniczych i warzywniczych) zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, to jednak nawożenie jest tym elementem produkcji, który może wspomóc sad w corocznym, intensywnym owocowaniu i uzyskaniu owoców wysokiej jakości albo… jeśli jest niewłaściwe – spowodować straty np.: poprzez zaburzenie stosunków pomiędzy składnikami, osłabienie owocowania, pogorszenie kondycji drzew i jakości owoców.

Rozpisywanie się na temat konieczności wykonywania analiz glebowych wydaje się być truizmem, a jednak ilość wykonywanych analiz glebowych bezspornie wskazuje na fakt, że ogromna większość sadowników nie wykonuje takich badań, a więc stosuje nawożenie orientacyjne według własnych obserwacji wzrostu drzew i… bliżej nie określonych kryteriów. Szkoda, bo błędne nawożenie przynosi więcej strat niż pożytku. To nie tylko strata pieniędzy na, być może, zbędne nawozy, ale również zanieczyszczenie środowiska, degradacja ziemi (która jest fundamentem sadowniczego warsztatu), ryzyko wzajemnego blokowania się składników pokarmowych i zaburzeń w ich pobieraniu. Trudno później mówić o dobrych plonach, jeszcze trudniej o dobrej jakości owoców.

Analiza gleby to podstawa

Nie ulega wątpliwości, że aby właściwie zaplanować nawożenie należy dysponować aktualnymi badaniami gleby… a przynajmniej – w miarę aktualnymi. Standardowo badania gleby powinno się wykonywać nie rzadziej jak co 3–4 lata. Kiedyś w przypadku drzew silniej rosnących można to było robić rzadziej, ale obecnie, gdy nasze sady rosną na karłowych podkładkach i bardzo intensywnie owocują, analizy wykonuje się co 2–3 lata.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bioprodukty mikrobiologiczne poprawią żyzność gleby i jakość plonu

W intensywnej produkcji ogrodniczej powszechnie stosowane jest wysokie nawożenie mineralne i aplikacja środków ochrony roślin, co obniża potencjał biologiczny i jakość gleby oraz powoduje jej erozję. Dużym problemem jest degradacja gleb i jej zakwaszenie, co może ograniczać produkcję roślinną. W takich glebach zmniejsza się dostępność składników pokarmowych dla roślin. 

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Wrocław: dzik-terrorysta wpadł do domu i pokiereszował kobietę

Chwile grozy przeżyła jedna z mieszkanek Wrocławia. Na teren jej posesji wpadł dzik. Najpierw sforsował furtkę, potem drzwi tarasowe, a na koniec wtargnął do domu i ranił mieszkającą w nim kobietę. Jak do doszło do tego zdarzenia?

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu pod rzepak?

W tym roku w wielu regionach rzepaki są mocne, z rozetą przynajmniej 12 liści, szyjką korzeniową grubości 15–20 mm. Co nie zmienia  faktu, że ostatnie uderzenie zimy wprowadziło niepokój o ich przezimowanie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)