Znamy szczegóły pomocy dla rolników z ROTR Rypin. Spółdzielnia zalega im ponad 20 mln zł
Weszło w życie rozporządzenie dotyczące pomocy byłym dostawcom rypińskiej spółdzielni mleczarskiej ROTR. Czas na udzielenie pomocy dostawcom jest i tym razem dość krótki. Na jakich warunkach rolnicy dostaną pomoc?
Od 29 listopada do 10 grudnia 2021 roku dostawcy upadłej spółdzielni mleczarskiej ROTR w Rypinie mogą ubiegać się o pomoc rekompensującą część strat poniesionych w wyniku nieotrzymania zapłaty za dostarczone mleko.
Na jakich warunkach rolnicy dostarczający mleko do ROTR otrzymają dotacje?
Warunkami otrzymania pomocy są po raz kolejny:
- posiadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa;
- posiadanie statusu mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy;
- utrzymywanie w latach 2018 – 2020 stada bydła mlecznego w siedzibie stada, któremu nadano numer na podstawie ustawy o systemie rejestracji i identyfikacji zwierząt;
- nieotrzymanie co najmniej raz w latach 2018 – 2020 zapłaty za mleko sprzedane do podmiotu w związku z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Co trzeba dołączyć do wniosku o pomoc dla dostawców mleka do ROTR Rypin
Pomoc ma charakter de minimis w rolnictwie. Wnioski należy kierować do kierowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz zgłoszenia będzie można pobrać ze strony internetowej ARiMR.
Do wniosku należy dołączyć:
- kopie faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż mleka;
- kopię listy wierzytelności lub innego dokumentu potwierdzającego istnienie wierzytelności producenta rolnego ubiegającego się o pomoc wobec upadłego podmiotu, z tytułu nieotrzymania przez producenta rolnego zapłaty za mleko sprzedane w latach 2018 – 2020, sporządzonych przez syndyka masy upadłościowej.
Rolnicy i członkowie ROTR poszkodowani tak jak i dostawcy do SM Bielmlek
W przypadku rypińskiej spółdzielni płatności za mleko nie otrzymało 751 rolników. Kwota jaką ROTR jest winien swoim dostawcom opiewa na 20,6 miliona złotych.
Po ogłoszeniu upadłości władze samorządowe jak i lokalni politycy podejmowali liczne próby ratowania spółdzielni. Żadna z nich niestety nie skutkowała jakimkolwiek rozwiązaniem. Nie znalazł się również chętny do zakupu całości majątku pozostałego po upadłym przedsiębiorstwie. ROTR jest demontowany i sprzedawany w częściach.
Kiedy ukazało się rozporządzenie, które rekompensowało część utraconych dochodów dostawcom do SM Bielmlek i OSM w Ozorkowie, rolnicy z Kujaw poczuli się pominięci. O podobną pomoc ponownie apelowali rolnicy, władze samorządowe i lokalni posłowie. Kilkukrotnie pojawiały się również apele posła Stefana Krajewskiego, który sam prowadzi gospodarstwo zajmujące się produkcją mleka.
W sprawę udzielenia pomocy poszkodowanym rolnikom zaangażowała się również pochodząca z Kujaw wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
Artur Puławski
Fot. Facebook/ROTR Rypin
Artur Puławski
Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl
Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl
Najważniejsze tematy