Tylko 2/3 byłych dostawców ROTR złożyło wnioski o dotacje za niezapłacone mleko
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tylko 2/3 byłych dostawców ROTR złożyło wnioski o dotacje za niezapłacone mleko

17.12.2021autor: Artur Puławski

Zakończył się termin składania wniosków związanych z udzieleniem pomocy dostawcom, którym podmioty skupowe w latach 2018 – 2020 nie zapłaciły za dostarczone mleko. Ostatnie wnioski można było dostarczyć 10 grudnia. Do placówek Agencji Modernizacji Restrukturyzacji Rolnictwa wpłynęły 543 wnioski. Dotyczą one w całości byłych członków spółdzielni mleczarskiej ROTR w Rypinie. Jak podaje ARiMR liczba ta może jeszcze ulec zmianie ze względu na możliwość dostarczenia dokumentacji drogą pocztową.

Kto mógł ubiegać się o rekompensaty?

O rekompensatę mogli ubiegać się dostawcy, którzy nie otrzymali zapłaty w latach 2018 – 2020 z tytułu mleka sprzedanego podmiotowi skupowemu. Przyczyną nieuregulowania płatności miała być upadłość firmy skupującej surowiec. W tym okresie doszło do trzech upadłości znaczących na rynku firm mleczarskich. Mianowicie Bielmleku w Bielsku Podlaskim, Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie i Spółdzielni Mleczarskiej OZO w Ozorkowie. Dostawcy dwóch z tych przedsiębiorstw mogli na postawie rozporządzenia zmieniającego zakres zadań ARiRM ubiegać się o rekompensaty za dostarczone mleko. Kolejne rozporządzenie uwzględniające upadłości w roku 2018 dało możliwość skorzystania z pomocy również dostawcom rypińskiej spółdzielni. W praktyce kolejne z wydanych rozporządzeń było wygospodarowaniem środków pieniężnych, które trafić miały właśnie do nich.

Jak wysokie wsparcie?

W wydanym rozporządzeniu nie określono konkretnej kwoty jaka mogłaby przysługiwać dostawcy. Określono natomiast warunki, które ograniczały wysokość pomocy. Nie mogła ona przekroczyć kwoty utraconego dochodu z tytułu sprzedaży mleka w roku, w którym producent rolny nie otrzymał płatności od podmiotu skupowego. Wartość ta była obliczana jako różnica pomiędzy iloczynem sprzedanych litrów mleka i jego średniej ceny, a iloczynem litrów i ich ceny sprzedanych w:

  • kolejnych trzech latach poprzedzających sprzedaż
  • trzech z pięciu lat poprzedzających sprzedaż z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wartości utraconego dochodu.

Wysokość pomocy nie mogła również przekroczyć 80% kwoty wynikającej z dokumentacji potwierdzającej sprzedaż mleka z gospodarstwa do podmiotu skupowego.

r e k l a m a

Ile budżet może przeznaczyć na pomoc producentom mleka?

Założona kwota pomocy dostawcom to 12,5 miliona złotych. W przypadku jej przekroczenia do obliczenia wysokości wsparcia zostanie użyty współczynnik korygujący. Stanowić ma on kwotę ilorazu 12,5 mln złotych i kwoty stanowiącej zapotrzebowanie na pomoc obliczonych na podstawie danych wynikających ze złożonych wniosków. Informacje te obecnie wchodzą w etap weryfikacji, a o szczegółach ARiMR poinformuje w ciągu kilku tygodni. Można wywnioskować, że cześć byłych dostawców zrezygnowała z ubiegania się o rekompensaty. W roku upadłości spółdzielnia mleczarska ROTR liczyła ponad 800 członków. Część rolników miała problemy ze skompletowaniem dokumentacji. W wielu przypadkach ma być ona jeszcze uzupełniana.

Artur Puławski

autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Logo ROTR warte 22 mln złotych. "Prokuratorze, to jakiś szwindel"

Telewizja Polsat i jej program interwencyjny „Państwo w państwie” w niedzielę 16 stycznia wyemitowała mocny program, w którym zostali przedstawieni rolnicy poszkodowani przez SM ROTR w Rypinie. 

czytaj więcej

Dotacje rolno-środowiskowo-klimatyczne w 2022 r. na nowych zasadach. Co się zmieni?

W tegorocznej kampanii naboru wniosków o dopłaty w ramach działań rolno-środowiskowo-klimatycznych jeszcze z PROW 2014–2020 przewidziano kilka istotnych zmian. Niektóre będą dotyczyły nowych zobowiązań podejmowanych przez rolników, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu od 15 marca br., inne zaś tych, które są kontynuowane. Stawki dopłat pozostaną na poziomie ubiegłorocznym. Ponadto do znanych już rolnikom pakietów dołącza dwa nowe.

czytaj więcej

Rynek mleczarski: dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze?

W nawiązaniu do listu Regionalnego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka we Wrocławiu przedstawiamy informację na temat wzrostu kosztów wśród przetwórców mleka. Ceny produktów mleczarskich zarówno w skali kraju, jak i na rynkach światowych nieustannie rosną. Jednak przetwórstwo mleka staje się coraz mniej opłacalne. Rentowność mleczarni w pierwszym półroczu 2021 r. zmniejszyła się do około 2% i nadal spada, głównie ze względu na rosnące ceny energii i paliw. Stopniały też wyniki osiągane przez spółdzielnie mleczarskie. Wobec tego dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)