Zimą krowy potrzebują więcej ściółki. Dlaczego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zimą krowy potrzebują więcej ściółki. Dlaczego?

07.02.2020

Choć tegoroczna zima bardziej przypomina jesień, to warto wiedzieć, że w wolnostanowiskowym systemie utrzymania krowy mając możliwość przemieszczania się dobrze zniosą niskie temperatury. Niestraszne im nawet -10oC pod warunkiem odpowiedniej ilości suchej ściółki i większej ilości pasz energetycznych oraz stałego dostępu do wody z niezamarzających, czyli izolowanych lub podgrzewanych poideł.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile powinna wynosić optymalna wilgotność i temperatura w oborze
  • Jak ściółka wpływa na wilgotność w oborze
  • Jak nieodpowiednia wentylacja odbija się na zdrowiu krów

Skutki nieodpowiedniej temperatury w oborze i brak wentylacji

Inaczej sytuacja wygląda w oborze uwięziowej, gdzie ze względu na mocno ograniczony ruch dobrze jest jeśli temperatura wynosi ok. 10oC. Często jednak ta temperatura jest wyższa, gdyż obsługa zwierząt związana np. z dojem przy niskich temperaturach jest mało komfortowa. Inaczej sytuacja wygląda w oborach wolnostanowiskowych, gdzie zazwyczaj są oddzielne pomieszczenia do doju. Utrzymując wyższą temperaturę pomagamy sobie, ale niekoniecznie zwierzętom. Zwłaszcza w stosunkowo słabo wentylowanych oborach stropowych będzie to sprzyjało wysokiej wilgotności powietrza, skraplaniu się wody, w skrajnych przypadkach może rozwijać się pleśń.

r e k l a m a
Jak podaje literatura, optymalna wilgotność względna dla wszystkich grup bydła to 60–80%, natomiast wartość maksymalna wynosi 85%. Należy pamiętać, że ilość pary wodnej, jaka może być rozproszona w powietrzu, maleje wraz ze spadkiem temperatury. Dlatego jeśli temperatura w oborze znacznie przewyższa tę na zewnątrz, wystarczy otwarcie drzwi na krótka chwilę i następuje skraplanie się wody na ścianach, stropie, wyposażeniu obory oraz sierści bydła.

Sucha ściółka pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza

Zbyt wysoka wilgotność w połączeniu z niską temperaturą powoduje, że zwierzęta mogą mieć trudność z utrzymaniem stałej temperatury ciała. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt młodych, których metabolizm nie działa tak szybko, jak u wysokoprodukcyjnych krów, których to żwacze wydzielają duże ilości ciepła. Dlatego w pomieszczeniach dla młodzieży należy zadbać o odpowiednią wentylację usuwającą wilgotne powietrze. Dodatkowym czynnikiem obniżającym wilgotność jest ściółka. Duża ilość suchej słomy absorbuje z powietrza nadmiar wilgoci, dlatego ważne jest częste dościelanie w czasie spadków temperatur.

Nieodpowiednia wentylacja przyczynia się do rozwoju chorób u krów

W oborach stropowych często na skutek wzmożonej fizjologii krów, a nieodpowiedniej wentylacji, jest za duża wilgotność. Dochodzi wtedy do skraplania wody na nieocieplonym stropie i ścianach. W dłuższej perspektywie prowadzi to do ich zagrzybień na skutek osiadania kurzu i brudu. W takich warunkach będą się rozwijały choroby dróg oddechowych, powstawały zapalenia wymion i inne schorzenia. Warto zatem zadbać o ocieplenie stropu, odpowiednią wentylację – bez przeciągów oraz odpowiednią ilość i jakość materiału ściołowego. Dobra ściółka ma duże właściwości pochłaniania wilgoci i odorów.


Zimą duże ilości ściółki pomagają pochłaniać wilgoć z powietrza, co przeciwdziała skraplaniu się wody na stropie i wyposażeniu oraz rozwojowi grzybów, co jest prawdopodobne zwłaszcza w oborach słabo wentylowanych
  • Zimą duże ilości ściółki pomagają pochłaniać wilgoć z powietrza, co przeciwdziała skraplaniu się wody na stropie i wyposażeniu oraz rozwojowi grzybów, co jest prawdopodobne zwłaszcza w oborach słabo wentylowanych
Często hodowcy przy zbliżających się chłodach, w obawie przed nadmiernym wychłodzeniem, zatykają otwory wlotowe i wylotowe. Nieświadomie sprawiają, że dochodzi do nierównomiernego ruchu powietrza, tj. do zastojów powietrza w jednych miejscach i przeciągów w innych. Prawidłowo działająca wentylacja powinna mieć możliwość regulacji, m.in. dzięki umieszczonej w kanale wentylacyjnym regulującej przepustnicy, którą można różnie ustawiać od pionowego do poziomego. Bardzo ważne jest, aby ustawiać przepustnicę we wszystkich kanałach wentylacyjnych na jednakowym poziomie, wtedy zapewniamy w miarę równy ruch powietrza. Jest to bardzo istotne, gdyż w oborach uwięziowych krowa nie ma możliwości zmiany miejsca pobytu.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stado krów padło, ale ludzie cudem przeżyli. Jak im pomóc?

Orkan Sabina, który przeszedł nad Polską, zniszczył hodowlę bydła rodziny Gruchmannów ze wsi Kujawy pod Krapkowicami. Padło kilkanaście krów. Cudem przeżyła tylko jedna. Prąd poraził również świnie. Poszkodowanej rodzinie można pomóc. Dowiedź się jak można im pomóc.

czytaj więcej

Jakie problemy dla krów powstają przy zmianie systemu utrzymania ze ściółki na ruszta?

Obora na głębokiej ściółce z rusztami przy stole paszowym – na takie rozwiązanie zdecydował się młody hodowca Adrian Szałański, który uważa, że jest to połączenie dające zarówno komfort zwierzętom, jak i pozwalające utrzymać porządek w bezpośrednim sąsiedztwie stołu paszowego oraz odpowiednią wysokość – na której znajduje się krowa pobierając paszę – w stosunku do posadzki stołu paszowego.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)