Z 80 tys. do 600 tys. litów mleka rocznie. Jak rozwijali swoją produkcję rolnicy z Mazowsza?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Z 80 tys. do 600 tys. litów mleka rocznie. Jak rozwijali swoją produkcję rolnicy z Mazowsza?

19.02.2020

Rodzina Cywińskich ze wsi Dąbek starannie przechowuje artykuł sprzed 17 lat, kiedy to odwiedził ich redaktor Marek Kalinowski, wówczas jeszcze z tygodnika pod nazwą „Nowy Plon”. Rolnicy mieli wtedy 17 krów, a dziś 60, doili 80 tys. l mleka rocznie, a obecnie 50 tys. l miesięcznie. W międzyczasie w gospodarstwie nastąpiła zmiana pokoleniowa, zaś średnia wydajność wzrosła dwukrotnie: z 5 do 10 tys. kg mleka.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego hodowcy zdecydowali się na system bezściołowy w oborze
  • Co zapewnia krowom odpowiednią temperaturę podczas letnich upałów
  • Czym odznacza się rzadko spotykany Ursus C-3110

20 lat intensywnego rozwoju hodowli bydła mlecznego

Rozwój zarówno ilościowy, jak i jakościowy produkcji mleka Cywińscy okupili nie tylko ciężką pracą, ale też olbrzymią, jak na gospodarstwo rodzinne, karą za nadprodukcję, płacąc 200 tys. złotych w dwóch ostatnich latach kwotowania.

r e k l a m a
Do tak znacznego przekroczenia limitu przyczyniła się budowa nowej obory wolnostanowiskowej w roku 2012. Wysokie nakłady finansowe na inwestycję nie pozwoliły już na zakup odpowiednio dużej kwoty mlecznej. Na szczęście dziś rolnicy nie mają już takich problemów, głównie za sprawą udanej współpracy z OSM Giżycko. Chwalą mleczarnie za stabilną cenę surowca.

Marzena i Marek Cywińscy, którzy przekazali gospodarstwo młodym następcom – synowi Łukaszowi i jego żonie Annie, podkreślili, że przez te 20 lat intensywnego rozwoju hodowli bydła towarzyszy im „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, wcześniej ukazujący się jako „Nowy Plon” i „Poradnik Rolniczy”.

Zawsze śniadanie zaczynamy od czytania „TPR-u”. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Męża interesują reportaże z gospodarstw, bo tam podpatruje konkretne rozwiązania, które sami możemy wykorzystać. Syn czyta głównie porady oraz opinie innych rolników, a ja, jak to kobieta, śledzę nowinki prawne i urzędowe oraz dział Wieś i Rodzina – powiedziała Marzena Cywińska.

Co ciekawe, naszą gazetę czyta nawet 90-letnia Babcia Janina. Seniorka jest w tak dobrej formie, że jeszcze pomaga w gospodarstwie, np. dba o porządek na stole paszowym czy też w pomieszczeniach socjalnych. Zapewne jest jedną z najstarszych naszych Czytelniczek.

Zraszacze własnej produkcji

Obora bezściołowa o wymiarach 25 x 50 m to pierwszy tego typu obiekt w terenie, w którym dobrostan zwierząt zapewnia posadzka w formie betonowych rusztów oraz maty w boksach legowiskowych. Jak przyznał Łukasz Cywiński, przy takim systemie bardzo ważna jest sucha dezynfekcja, którą on sam wykonuje każdego dnia posypując maty specjalnie do tego celu przeznaczonym wapnem. Wybór systemu bezściołowego podyktowany był tym, że w okolicy jest mnóstwo dużych ferm drobiu i bardzo trudno zaopatrzyć się w słomę.

W budynku mieści się całe stado. Większe skrzydło z halą udojową DeLaval 2 x 6 rybia ość zajmują krowy dojne, a po drugiej stronie stołu paszowego chodzą jałówki i krowy zasuszone. Mleko trafia do schładzalnika o pojemności 5 tys. l.


Stacja paszowa wydaje paszę treściwą o zawartości 21% białka, a na matach legowiskowych codziennie hodowcy przeprowadzają suchą dezynfekcję
  • Stacja paszowa wydaje paszę treściwą o zawartości 21% białka, a na matach legowiskowych codziennie hodowcy przeprowadzają suchą dezynfekcję

  • W oborze pracują 2 wentylatory widoczne na zdjęciu, a także zraszacze oraz aktywne czochradło
Oborę wyposażono nie tylko w 2 wentylatory wspomagające grawitacyjną wymianę powietrza, która głównie odbywa się za pomocą świetlika kalenicowego, ale także w zraszacze własnej produkcji. To wszystko ma pomóc krowom w trudnym okresie letnich upałów, aby ograniczyć skutki stresu cieplnego. Przydaje się również wybieg wygrodzony na pastwisku przylegającym bezpośrednio do obory, z którego bydło bardzo chętnie korzysta od wiosny do jesieni.

Zraszacze kosztowały nas tyle, co nic, użyliśmy do tego celu węża ogrodowego i dysze od opryskiwacza, które dają fantastyczny efekt. W czasie upałów do skorzystania ze zraszaczy wręcz ustawiają się kolejki – powiedział Łukasz Cywiński, dodając, że zraszacze zamontował co prawda nad rusztami, ale nie przy stole paszowym i to będzie musiało się zmienić. Młody rolnik chce, aby krowy nie chodziły specjalnie do zraszaczy, ale korzystały z nich w trakcie pobierania paszy.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ze starej obory uwięziowej do wolnostanowiskowej z 3 robotami. Jakie inne rozwiązania wprowadzono?

Jest następca, była motywacja - właśnie dlatego Małgorzata i Wiesław Nitkiewiczowie zdecydowali się na inwestycję w nową oborę. Chcieli również pracować lżej i stworzyć możliwość dalszego rozwoju gospodarstwa. I tak też się obecnie dzieje.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)