Wysłodki buraczane są lepszym źródłem energii niż kukurydza. Dlaczego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wysłodki buraczane są lepszym źródłem energii niż kukurydza. Dlaczego?

25.01.2023autor: Beata Dąbrowska

Skrobia jest najbardziej niebezpiecznym – z punktu widzenia zakwaszenia żwacza – składnikiem dawki, ale jednocześnie głównym źródłem energii, której tak bardzo potrzebują wydajne krowy. Energię tę dostarczamy w dobrej jakości paszach, ale bardzo często jest ona niebezpieczna, bo za dużo skrobi to ryzyko kwasicy.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego wysłodki buraczane nie stwarzają ryzyka zakwaszenia żwacza tak jak skrobia z kukurydzy?
  • Kiedy najlepiej skarmiać krowy wysłodkami buraczanymi?
  • Kiedy nie podawać krowom wysłodków?
  • Czy można żywić wysłodki buraczane podczas wypasu?

Melasowane wysłodki buraczane nie stwarzają ryzyka zakwaszenia żwacza

Panaceum na to zagrożenie wydają się być melasowane wysłodki buraczane, które zaliczane są do pasz energetycznych i doskonale sprawdzają się jako pasza dla bydła mlecznego w całym okresie laktacji i w różnych sezonach żywieniowych. Melasowane wysłodki pomimo że są paszą energetyczną, to ich największym atutem jest praktycznie zerowe ryzyko zakwaszenia żwacza. Zawierają one bowiem dużą ilość pektyn oraz łatwo strawnego włókna. Tempo rozkładu tych składników w żwaczu jest wolniejsze niż skrobi, dlatego możliwe jest utrzymanie prawidłowego pH żwacza.

r e k l a m a

Wysłodki buraczane najlepiej sprawdzają się na początku laktacji 

Skarmianie melasowanych wysłodków buraczanych przynosi szczególnie korzyści we wczesnej fazie laktacji, kiedy krowy narażone są na ujemny bilans energii, który w dużym uproszczeniu wynika z faktu, że w tym czasie zwierzę produkujące dużo mleka potrzebuje dużo energii, a nie jest w stanie pokryć swoich potrzeb pokarmowych, chociażby z powodu słabego apetytu po porodzie. Oczywiście, można w tym czasie zwiększyć ilość energii w dawce poprzez dodatek większej ilości skrobiowych pasz treściwych, jednak ryzykujemy wtedy wystąpieniem subklinicznej i klinicznej postaci kwasicy czy przemieszczenia trawieńca.

Z kolei w okresie zasuszenia właściwego nie powinno podawać się krowom pasz o wysokiej zawartości energii, dlatego jest to jedyny okres, kiedy nie zaleca się stosowania melasowanych wysłodków buraczanych w dawce.

Wysłodki buraczane są doskonałym uzupełnieniem wypasu

Wysłodki możemy także doskonale wykorzystać wiosną, kiedy stosujemy wypas pastwiskowy. Wówczas wraz z młodą zielonką krowy pobierają zbyt dużo białka rozkładającego się w żwaczu do amoniaku, którego niestety nie wykorzystują, gdy w dawce brakuje energii. Niedobory te możemy uzupełnić skarmiając właśnie melasowane wysłodki, które mają jeszcze jedną istotną zaletę – są łatwe w transporcie, zadawaniu i przechowywaniu.

Beata Dąbrowska
Zdęcia: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak określić potencjalny plon kukurydzy jeszcze przed uprawą?

Eksperci z Instytutu Roślin Arvalis są w stanie przewidzieć wygląd i potencjał plonowania kukurydzy jeszcze przed uprawą na poletkach doświadczalnych. Przy badaniu kukurydzy fenotypowanie pozwala zweryfikować i dokładnie określić wczesność odmian, pozwala porównać dokładnie wpływ technologii siewu lub technologii uprawy na rozwój roślin. A ile kosztuje urządzenie pozwalające na takie badania?    

czytaj więcej

Jak wybrać najlepsze odmiany mieszańcowe kukurydzy na kiszonkę?

Od kilku lat tworzone są Listy Odmian Zalecanych kukurydzy na kiszonkę i na ziarno. Takie rekomendacje przedstawimy w kolejnych artykułach na naszym portalu. Dziś przypomnimy kilka ważnych zasad, którymi warto kierować się przy wyborze do uprawy mieszańców przeznaczonych na kiszonkę.

czytaj więcej

Pfeifer & Langen podsumowuje kampanie cukrowniczą. "Plony przekraczały 80 t/ha"

Styczeń 2023 roku upłynął spółce cukrowniczej Pfeifer & Langen Polska pod kątem podsumowań związanych z zakończeniem kampanii cukrowniczej. Wysokość plonów buraków osiągnęła nawet 80 t/ha!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)