Więcej mleka dla cieląt to szybsze gojenie się ran po kauteryzacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Więcej mleka dla cieląt to szybsze gojenie się ran po kauteryzacji

10.01.2023autor: Beata Dąbrowska

Kanadyjscy naukowcy przedstawili dowody, że zapewnienie cielętom większej ilości składników pokarmowych może sprzyjać gojeniu się ran po procesie kauteryzacji, czyli usuwania zawiązków rogów.

Dieta cieląt ma wpływ na proces gojenia się ran

W badaniu opublikowanym niedawno w Journal of Dairy Science naukowcy z University of Guelph w Ontario w Kanadzie ocenili proces gojenia po usunięciu zawiązków, porównując szybkość gojenia się ran cieląt karmionych ograniczoną porcją płynów (do 6 litrów preparatu mlekozastępczego dziennie) i „normalną biologicznie” dietą (do 15 litrów preparatu mlekozastępczego dziennie).

Do badania włączono łącznie 80 cieląt jałówek holsztyńskich, przy czym około połowa populacji została włączona do każdej grupy żywieniowej. Rozpuszczanie zawiązków następowało między 18. a 30. dniem życia, a wyniki gojenia mierzono do 77. dnia życia. Wszystkim cielętom, niezależnie od leczonej grupy, podano blokadę nerwu rogówkowego niesteroidowy lek przeciwzapalny przed usunięciem zawiązków. Cielęta żywiono za pomocą zautomatyzowanego systemu, gdzie otrzymywały odpowiednie dawki preparatu 5 razy na dobę.

r e k l a m a

Okres całkowitego wygojenia ran u cieląt po usunięciu zawiązków rogów wynosił ponad 8 tygodni!

Cielęta otrzymujące większe ilości preparatu mlekozastępczego miały rany o mniejszej średnicy niż cielęta karmione w ograniczonym stopniu, począwszy od 4. tygodnia po zabiegu kauteryzacji. Głębokość rany była również stosunkowo mniejsza w grupie otrzymującej więcej pokarmu, począwszy od 2. tygodnia po kauteryzacji. Po zabiegu odbudowa zdrowej tkanki (nabłonka) występowała 3,9 raza częściej u cieląt żywionych wyższymi dawkami preparatu, które były także bardziej aktywne.

Ciekawym odkryciem było to, że okres całkowitego zagojenia się ran po kauteryzacji jest dość długi – 8 tygodni lub dłużej. Tylko 12% ran osiągnęło pełne wygojenie do końca badania, czyli 7 – 8 tygodni po zabiegu.

Oprac. Beata Dąbrowska
Źródło: Dairy Herd (2022)
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co czeka sektor mleczarski w najbliższych miesiącach?

Opublikowany niedawno przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) raport wskazuje, że w ciągu jedenastu miesięcy 2022 roku skupiono o 2,2% więcej mleka niż̇ w analogicznym okresie 2021 roku. Danych dotyczących wielkości skupu w grudniu jeszcze nie ma, ale należy zauważyć, że dostawy mleka w listopadzie 2022 r. były o 3,3% mniejsze od tych odnotowanych miesiąc wcześniej. Ma to jednak wymiar sezonowy, bo ilość skupionego mleka w listopadzie 2022 r. była jednak o 2,3% wyższa niż rok wcześniej.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)