Trzeba zmienić prawo o rejestracji cieląt od bardzo młodych jałówek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trzeba zmienić prawo o rejestracji cieląt od bardzo młodych jałówek

27.03.2023autor: Kamila Dłużewicz

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących rejestracji cieląt od młodych jałówek. Zdaniem KRIR, obecne przepisy nie nadążają za postępem hodowlanym i aktualnymi możliwościami rozrodu zwierząt.   

Problemy z rejestracją cieląt od jałówek wycielonych przed 24 miesiącem życia

Zarząd KRIR wystosował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka list z wnioskiem o zaktualizowanie przepisów dotyczących rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia. Obecne przepisy pozwalają na rejestrację cieląt pochodzących od jałówek, które wycieliły się w 24 miesiącu życia lub później. Pracownicy ARiMR wymagają od hodowców złożenia wyjaśnień dotyczących wycieleń przed 24 miesiącem życia.

Jak zauważa KRIR, obecny postęp genetyczny i hodowlany umożliwia uzyskanie jałówek gotowych do krycia już w wieku 13-14 miesiąca życia. Zgodnie z aktualną wiedzą i praktyką hodowlaną, jest to najlepszy wiek, aby dokonać pierwszego zacielenia jałówki, co pozwoli na osiągnięcie lepszych parametrów zdrowotnych i produkcyjnych w przyszłości. Z punktu widzenia ekonomii produkcji, szybsze wejście w wiek produkcyjny jest równie pożądane. 

- Hodowcy, mając świadomość korzyści wynikających z właściwego terminu krycia oraz korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, potrafią ocenić, czy jałówka jest gotowa do zacielenia - argumentuje KRIR. 

Umożliwienie bezproblemowej rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia pozwoliłoby dostosować obecnie obowiązujące przepisy do aktualnego poziomu rozwoju genetyki oraz uniknąć niepotrzebnych problemów administracyjnych, z którymi obecnie mierzą się rolnicy.

r e k l a m a
Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Pexels

autor Kamila Dłużewicz

Kamila Dłużewicz

<p>Dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hodowcy drobiu mają problemy z rejestracją stada w IRZ. "Urzędnicy zepsuli wszystko, co się dało"

– Hodowcy drobiu, aby wywiązać się z obowiązku rejestracji ptaków, muszą wpisywać do państwowego systemu nieprawdę albo bzdury. Pracownicy biur powiatowych ARiMR są równie bezradni – denerwuje się Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Jakie absurdy kryje w sobie nowy system IRZ?

czytaj więcej

Rolnicy żądają przywrócenia odstrzału łosi. "Powodują ogromne szkody w rolnictwie"

Rolnicy domagają się odwołania zakazu odstrzału łosi. Objęta od 2001 r. ochroną populacja znacznie się rozmnożyła. Szukające pożywienia łosie niszczą uprawy rolnicze, a także stwarzają zagrożenie w ruchu lądowym. Działalność zwierząt jest szczególnie odczuwana przez rolników z północno-wschodniej i zachodniej części Polski.  

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)