Tężyczka pastwiskowa u krów: jakie ma objawy i jak jej zapobiegać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tężyczka pastwiskowa u krów: jakie ma objawy i jak jej zapobiegać?

02.05.2022autor: Beata Dąbrowska

Lada chwila rozpocznie się sezon pastwiskowy, wraz z którym wzrasta zagrożenie tężyczką pastwiskową. I chociaż wydaje się, że pastwiskowanie to dziś rzadkość, nadal są rejony kraju, gdzie wciąż jest popularne. Dodatkowo wprowadzenie dopłaty dobrostanowej - tzw. krowa plus - związanej z wypasem krów mlecznych sprawiło, że liczba gospodarstw decydujących się na wyprowadzanie zwierząt na pastwisko zwiększyła się.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak dochodzi do rozwoju tężyczki pastwiskowej u krów i które zwierzęta są na nią najbardziej podatne?
  • Jak się objawia i jakie są dwie postacie hipomagnezemii
  • Jaka jest profilaktyka tężyczki pastwiskowej

Tężyczka pastwiskowa czyli hipomagnezemia

Tak więc warto przypomnieć sobie, że pastwiskowanie (szczególnie wczesną wiosną) obok niewątpliwych zalet niesie za sobą również kilka zagrożeń, a jednym z nich jest właśnie tężyczka pastwiskowa, wynikająca z niedoboru magnezu we krwi (hipomagnezemia).

Tężyczka pojawia się zwykle po 2–4 tygodniach od rozpoczęcia wypasu wiosennego i dotyczy głównie krów we wczesnej laktacji, w tym szczególnie krów starszych, gorzej wchłaniających magnez. Dlatego mieszanki mineralne z przeznaczeniem na okres letni, a więc zalecane bezpośrednio przed wypasem i podczas wypasu, muszą posiadać zwiększony poziom tego składnika, którego powinno być niemal dziesięciokrotnie więcej niż w mieszance standardowej.

r e k l a m a

Mało magnezu, dużo potasu

Wiosną trawy rosną bardzo szybko, co sprawia, że zawierają mało składników mineralnych. Nakładające się na to obfite nawożenie azotem i duża zawartość wapnia w glebie mogą doprowadzić do wystąpienia niedoboru magnezu w roślinach. Tak więc obniżona podaż magnezu jest konsekwencją mniejszego spożywania paszy przez krowę w początkowym okresie żywienia pastwiskowego, a tym samym mniejszego spożycia magnezu, zachwiania jego wchłaniania, a także dużej koncentracji potasu w zielonce, przekraczającej optymalną zawartość 1,7% w suchej masie. Niebezpieczne jest również skarmianie młodej zielonki z przewagą traw nad roślinami motylkowatymi. Zawiera ona bowiem mało magnezu oraz dużo potasu, którego spora ilość w dawce pokarmowej utrudnia wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Ponadto, pobieranie przez krowy młodej zielonki z traw zawierającej mało sodu powoduje zwiększenie koncentracji potasu w ślinie, co jeszcze bardziej potęguje nadmiar tego pierwiastka i jego antagonizm z magnezem. Dlatego w żywieniu pastwiskowym należy stosować lizawki solne. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu tężyczki jest też nadmierna ilość azotu w młodej zielonce.

2 postacie tężyczki pastwiskowej

Tężyczka może przebiegać w dwóch postaciach: ostrej i chronicznej. Przy postaci chronicznej obserwujemy objawy takie, jak: obniżenie apetytu i spadek mleczności, otępienie, a nawet depresja, sztywny i niepewny chód. Pojawiają się symptomy porażenia mięśni, kłopoty z podnoszeniem się i chwiejny chód, lękliwość, drżenie mięśni, biegunka i częste oddawanie moczu, ataki podniecenia, po których następuje senność, a nawet śpiączka. Napad tężyczkowy może trwać kilka minut, a nawet kilka godzin, a poziom magnezu w surowicy krwi obniża się wówczas do 0,3 mmol/l.

  • Dobre efekty w zapobieganiu tężyczce pastwiskowej uzyskuje się przez dodanie do paszy 50 g tlenku magnezu lub 100 g węglanu magnezu w okresie 10 dni przed wypędzeniem krów na pastwisko oraz przez 3 tygodnie trwania wypasu

Z kolei ostra postać tężyczki pastwiskowej występuje w przypadku stężenia magnezu we krwi poniżej 0,2 mmol/l, a nawet 0,1 mmol/l. Tutaj objawy schorzenia są bardzo wyraźne i jest to zwykle wzrost temperatury ciała do 400C, skurcz mięśni krtani i tchawicy powodujący trudności w oddychaniu, co może prowadzić do rozedmy płuc i uduszenia. Zejście śmiertelne zwierzęcia może nastąpić po upływie 30 - 60 minut od wystąpienia pierwszych objawów klinicznych.

Jak leczyć tężyczkę pastwiskową?

Krowy, u których rozpoznano tężyczkę magnezową we wczesnym stadium choroby, należy traktować łagodnie, aby ograniczyć stres i wysiłek. Dodatkowe czynniki stresowe mogą doprowadzić do nagłego zejścia śmiertelnego. Zwierzęta należy usunąć z pastwiska, a dietę uzupełnić sianem i paszami treściwymi z podwyższoną zawartością magnezu. Dobre jest również podawanie lizawek solnych wzbogaconych w ten pierwiastek.

Aby do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia tężyczki pastwiskowej, należy zastosować się do najważniejszych zasad profilaktyki, którymi są:

  • stopniowe przyzwyczajanie krów do młodej zielonki,
  • stosowanie odpowiednich dodatków mineralnych,
  • zapewnienie krowom dostępu do suchych pasz objętościowych,
  • właściwe zbilansowanie dawki pokarmowej,
  • unikanie wypasania krów w czasie przymrozków,
  • stosowanie nawożenia magnezowego na użytkach zielonych,
  • unikanie nadmiernego nawożenia łąk i pastwisk azotem oraz potasem.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 18/2022 na str. 39. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak żywieniem można zapobiec przemieszczeniu trawieńca?

Choć przemieszczenie trawieńca nie jest schorzeniem występującym u krów nagminnie, w niektórych gospodarstwach zdarza się ono częściej niż u innych. Wynika to z faktu, że wiele przypadków przemieszczeń trawieńca to wypadkowa błędów żywieniowych i nieodpowiedniego zarządzania stadem. 

czytaj więcej

Czy korekcja racic w czasie ciąży krowy jest ryzykowna?

Jak informuje portal Veeteelt, przeprowadzanie korekcji racic krów w zaawansowanej ciąży zwiększa prawdopodobieństwo poronienia. Do takich wniosków doszli naukowcy z duńskiego uniwersytetu w Aarhus.

czytaj więcej

Wiosna sprzyja leczeniu grzybicy u krów

Grzybica skórna bydła występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, co w dużym stopniu związane jest z ciągłym przebywaniem w oborze, małą ilością światła słonecznego, żywieniem paszą ubogą pod względem zawartości cynku i witaminy A. Wiosna jest zatem doskonała na pozbycie się tego schorzenia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)