Czy korekcja racic w czasie ciąży krowy jest ryzykowna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy korekcja racic w czasie ciąży krowy jest ryzykowna?

03.05.2022autor: Beata Dąbrowska

Jak informuje portal Veeteelt, przeprowadzanie korekcji racic krów w zaawansowanej ciąży zwiększa prawdopodobieństwo poronienia. Do takich wniosków doszli naukowcy z duńskiego uniwersytetu w Aarhus.

Jak korekcja racic wpływa na ciężarne krowy?

Badacze zinwentaryzowali dane dotyczące 1,4 miliona duńskich krów w latach 2012-2018, dla których znane były dane dotyczące ciąży i zabiegów korekcji racic. Spośród wszystkich krów 1,24% poroniło w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Około 29% wszystkich krów miało przeprowadzane zabiegi korekcji racic w czasie ostatnich 8 tygodni przed wycieleniem.

Analiza danych pozwoliła wysnuć wniosek, że krowy, którym przeprowadzono zabieg w ciągu ostatnich czterech tygodni przed wycieleniem, porzucają płód 2,4 razy częściej niż krowy poddane zabiegowi na ponad osiem tygodni przed wycieleniem.

Naukowcy nie chcą wyciągać żadnych jednoznacznych wniosków i nie twierdzą, że hodowcy nie powinni dokonywać korekcji racic krów w zaawansowanej ciąży. Zwracają jednak uwagę, że poskromy mogą wywierają nacisk na duży brzuch i macicę krów w zaawansowanej ciąży. Dodatkowy stres podczas po zabiegu może również zwiększyć prawdopodobieństwo porzucenia płodu.

Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 18/2022 na str. 35. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak samodzielnie zbudować mobilną wannę do kąpieli racic?

Budowanie basenów do kąpieli racic jest kłopotliwe. Jeden z hodowców miał lepszy pomysł – zbudował stelaż, w którym wannę do kąpieli można łatwo przenieść za pomocą ładowarki.

czytaj więcej

Inhibitor metanu Bovaer jest już testowany w Europie

Na łamach naszego tygodnika pisaliśmy już o innowacyjnym i – co ważne – bezpiecznym preparacie pod nazwą Bovaer, którego dodatek do dawki paszowej przyczynia się do zmniejszenia emisji metanu z krów mlecznych średnio o około 30%. Na początku 2022 roku preparat otrzymał homologację UE.

czytaj więcej

Tężyczka pastwiskowa u krów: jakie ma objawy i jak jej zapobiegać?

Lada chwila rozpocznie się sezon pastwiskowy, wraz z którym wzrasta zagrożenie tężyczką pastwiskową. I chociaż wydaje się, że pastwiskowanie to dziś rzadkość, nadal są rejony kraju, gdzie wciąż jest popularne. Dodatkowo wprowadzenie dopłaty dobrostanowej - tzw. krowa plus - związanej z wypasem krów mlecznych sprawiło, że liczba gospodarstw decydujących się na wyprowadzanie zwierząt na pastwisko zwiększyła się.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)