Szok! Naukowcy nauczyli korzystania krów z toalety
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szok! Naukowcy nauczyli korzystania krów z toalety

09.06.2022autor: . .

Badacze z Uniwersytetu w Auckland wraz z naukowcami z Niemieckiego Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich (FBN) w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przeprowadzili eksperyment, w którym uczyli krów czystości. Trening korzystania z MooLoo – specjalnego boksu służącego zwierzętom za toaletę okazał się łatwiejszy, niż uczenie dzieci korzystania z nocnika.

Bystre cielęta

Podczas eksperymentu grupa cieląt była umieszczana w specjalnym kojcu i nagradzana słodkim płynem na bazie melasy za każdym razem, gdy oddawała mocz w wyznaczonym miejscu. W przypadku załatwiania się poza MooLoo, zwierzęta były karane krótkim strumieniem zimnej wody. W ciągu zaledwie 15 sesji treningowych 11  z 16 cieląt nauczyła się korzystania z krowiej toalety MooLoo . 

Powszechne przekonanie jest takie, że krowy są spokojne, sympatyczne, ale być może nie tak bystre jak inne zwierzęta – mówi Lindsay Matthews, ekspertka zakresu behawioru zwierząt z Nowej Zelandii i jedna z głównych autorów badania. Behawiorystka dodaje, że wykorzystując niedoceniony intelekt krów, jesteśmy w stanie ograniczyć w przyszłości negatywne skutki intensywnej produkcji zwierzęcej. 

r e k l a m a

Krowia toaleta w służbie klimatu

Nowa Zelandia, skąd pochodzi niecodzienny wynalazek, jest w dziesiątce najwiekszych światowych producentów mleka, a gospodarstwa prowadzą praktycznie całoroczne utrzymanie krów na pastwiskach. Zadaniem pierwszej na świecie krowiej toalety miałoby być zmniejszenie uciążliwości hodowli bydła na dużą skalę i możliwość zmniejszania dostającego się do środowiska amoniaku, który wydalany jest wraz z krowim moczem. 

Pojedyncza krowa wydala około 30 litrów moczy dziennie. Obecne szacunki pokazują, że ponad 20 milionów litrów krowiego moczu każdego dnia przedostaje się do ziemi, zanieczyszczając wody gruntowe i przyczyniając się do eutrofizacji jezior i rzek, a także powstawania tlenku azotu. MooLoo  pozwoliłoby też hodowcom zapewnić większy dobrostan krowom przebywającym w oborze, dzięki zredukowaniu ilości odchodów na posadzkach, które mają negatywny wpływ na kondycję racic. 

Kamila Dłużewicz
fot. Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnictwo komórkowe ma być szansą na problemy w produkcji żywności. W jaki sposób?

W obliczu zmian klimatu odpowiedzią na problemy tradycyjnego rolnictwa ma być rolnictwo komórkowe. Może ono zaspokoić rosnący popyt na żywność przy równoczesnym ograniczeniu zużycia zasobów naturalnych i mniejszym śladzie środowiskowym.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)